Lekadol tablete (500 mg) – Uputa o lijeku

lekadol-tablete

Proizvođač:
Sandoz d.o.o.

Samo na recept?
NE

Primjena:
antipiretik

Opis

Sastav

Jedna tableta sadrži 500 mg paracetamola.

Pomoćne tvari: kukuruzni škrob, metilhidroksibenzoat, propilhidroksibenzoat

Farmaceutski oblik i sadržaj pakiranja

20 (2 x 10) tableta u blister pakiranju, u kutiji

Farmakoterapijska grupa prema atc klasifikaciji

analgetik, antipiretik

Način i mjesto izdavanja

bez recepta, u ljekarnama i u drogerijama

Upozorenje

Tijekom uzimanja Lekadola nemojte piti alkoholna pića. Uvjeti čuvanja i rok valjanosti C! Lijek se čuva na temperaturi do 25 Lijek se treba čuvati izvan dohvata djece.Lijek ne smijete upotrebljavati nakon datuma isteka valjanosti navedenog na ambalaži.

Primjena

Kako djeluje Lekadol?

Tablete Lekadol sadržavaju paracetamol koji ublažava bolove i snižava povišenu tjelesnu temperaturu. Njegovo djelovanje kod suzbijanja bolova i snižavanja vrućice jednako je djelovanju acetilsalicilne kiseline.

Lekadol ne nadražuje sluznicu želuca, te ga smiju uzimati i bolesnici sa želučanim tegobama, sa čirem na želucu ili dvanaestniku.

Kad uzeti lijek?

Tablete Lekadol smijete uzimati kod:

  • blagih do relativno jakih bolova (glavobolja, zubobolja, bolne menstruacije)
  • bolova kod ozljeda, te nakon liječničkih i zubarskih zahvata
  • reumatskih bolova (npr. osteoartritisa)
  • bolova u mišićima i zglobovima kod prehlade i gripe
  • kod povišene tjelesne temperature, koja se javlja kod bakterijskih i virusnih infekcija.

Doziranje

Kako dozirati i uzimati lijek?

Odrasli i djeca starija od 12 godina uzimaju 1 do 2 tablete u razmaku od 4 do 6 sati. Najveća pojedinačna doza su 2 tablete. Najveća dnevna doza je 8 tableta (4 g paracetamola). Razmak između pojedinih doza mora biti najmanje 4 sata.

Djeci od 6 do 12 godina daje se 1/2 do 1 tableta svaka 4 do 6 sati. Najveća dnevna doza su 4 tablete. Razmak između pojedinih doza mora biti najmanje 4 sata.

Tabletu treba uzeti s dosta tekućine: sa čašom vode, čaja ili soka.

Ne smije se prekoračiti propisana doza.

Kod suzbijanja bolova Lekadol ne smijete uzimati više od 10 dana, a djeci ga smijete davati najviše 5 dana. Nakon toga se posavjetujte s liječnikom, koji će odrediti daljnje liječenje.

Za snižavanje povišene tjelesne temperature nemojte uzimati lijek više od 3 dana. Ni djeci ga nemojte davati duže od tog vremena.

Ako se nakon tri dana stanje ne poboljša ili se čak pogorša, posavjetujte se s liječnikom, koji će odrediti daljnje liječenje.

Postupak kod prevelikih doza

Ako ste nehotice uzeli preveliku dozu Lekadola, odmah potražite liječničku pomoć, iako se dobro osjećate. Naime znaci se trovanja mogu pojaviti tek nakon nekoiliko dana.

Prevelike doze mogu prouzročiti slabost, povraćanje i teško oštećenje jetre, posebice kod osoba s bolestima bubrega i jetre.

Mjere opreza

Prije primjene morate znati

Lijek se daje odraslima i djeci starijoj od šest godina. Kod uzimanja lijeka morate biti posebice oprezni, ako:

  • imate poremećaj u radu jetre ili bubrega
  • ste skloni nasljednom oboljenju crvenih krvnih tjelešaca (nedostatak enzima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaze).

U tom se slučaju o uzimanju Lekadola posavjetujte s liječnikom.

Kada lijek ne smijete uzimati

Tablete Lekadol ne smijete uzimati kod poznate preosjetljivosti na paracetamol ili na druge pomoćne tvari lijeka.

Trudnoća i dojenje

Prije upotrebe bilo kojeg lijeka, posavjetujte se s liječnikom ili ljekarnikom. U trudnoći i tijekom dojenja ne preporučujemo uzimanje Lekadola, osim po savjetu liječnika. Važne informacije o nekim sastojcima lijeka

Metilhidroksibenzoat (E 218) i propilhidroksibenzoat (E 216) mogu prouzročiti urtikariju. Rijetke su brze reakcije u obliku urtikarije i bronhospazma, a reakcije poput kontaktnog dermatitisa mogu se javiti nakon izvjesnog vremena.

Nuspojave

Kao i kod ostalih lijekova i kod Lekadola mogu se javiti nuspojave. Kod uzimanja propisanih doza ozbiljne se nuspojave rijetko javljaju. Može se pojaviti slabost i reakcije preosjetljivosti kože (osip, urtikarija, svrbež).

U slučaju pojave neželjenih djelovanja, prekinite s uzimanjem lijeka i posavjetujte se s liječnikom ili ljekarnikom.

Ako opazite bilo kakvo neželjeno djelovanje, koje nije spomenuto u ovoj uputi, obavijestite svoga liječnika ili ljekarnika.

Na što treba paziti, ako uzimate druge lijekove

Kod istodobnog uzimanja bilo kojeg drugog lijeka, pa i takvog, koji se izdaje bez recepta, prije početka uzimanja Lekadola posavjetujte se s liječnikom ili ljekarnikom.

Ako uzimate antiepileptike (fenitoin, fenobarbital, karbamazepin), izoniazid, metoklopramid, domperidon, kolestiramin, rifampicin, kloramfenikol, lijekove protiv zgrušavanja krvi (npr.varfarin) i zidovudin, preporučamo da na to upozorite liječnika ili ljekarnika.

Kod uzimanja Lekadola ne smijete istodobno uzimati druge lijekove, koji sadržavaju paracetamol. Upotreba lekadola s hranom i pićem

Tjekom liječenja Lekadolom ne smijete piti alkoholna pića.

Napomene

Ime i adresa nositelja odobrenja za stavljanje lijeka u promet

Lek Zagreb d.o.o., Maksimirska 120, Zagreb, Hrvatska

Ime i adresa proizvođača

Lek farmacevtska družba d. d., Verovškova 57, Ljubljana, Slovenija

Članak objavljen:

Ocijenite članak

3.83 / 5   6

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: lekadol, lekadol 500, lekadol tablete, lekadol u trudnoći, lekadol sastav, lekadol 500 cijena, lekadol 500 mg, lekadol 500 za prehladu, lekadol doziranje, lekadol tablete 500 mg, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu