Paracetamol granule (500mg) – Uputa o lijeku

Pažljivo pročitajte cijelu uputu jer sadrži Vama važne podatke.

  • Ovaj lijek dostupan je bez liječničkog recepta. Ipak, morate ga uzimati oprezno kako biste postigli najbolji učinak.
  • Sačuvajte ovu uputu. Možda ćete ju trebati ponovo pročitati. Ukoliko imate dodatnih pitanja, obratite se svom ljekarniku.
  • Obavezno kontaktirajte liječnika ako se Vaši simptomi pogoršaju ili se ne poboljšaju nakon 3 dana
  • Ako primjetite bilo koju nuspojavu potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika.

Sadržaj upute:

  1. Što su Paracetamol granule i za što se koriste
  2. Prije nego počnete uzimati Paracetamol granule
  3. Kako uzimati Paracetamol granule
  4. Moguće nuspojave
  5. Kako čuvati Paracetamol granule
  6. Dodatne informacije

1. Što su Paracetamol granule i za što se koriste

Djelatna tvar u Paracetamol PharmaS 500 mg granulama je paracetamol koji je analgetik (ublažava bol) i antipiretik (snižava povišenu tjelesnu temperaturu).

Paracetamol PharmaS 500 mg granule pomažu:

  • sniziti povišenu tjelesnu temperaturu i ukloniti bol uzrokovanu prehladom i gripom, te druga bolna stanja: glavobolju (migrenu i tenzijsku glavobolju), zubobolju, grlobolju, menstrualnu, reumatsku i mišićnu bol, te bol u leđima i bol uzrokovanu blagim artritisom kojeg Vam je dijagnosticirao liječnik.

2. Prije nego počnete uzimati Paracetamol granule

Nemojte uzimati Paracetamol granule ako:

  • ste imali alergijsku reakciju na paracetamol ili na bilo koji drugi sastojak ovog lijeka (vidjeti dio 6. Dodatne informacije)
  • uzimate druge lijekove koji sadrže paracetamol ste mlađi od 12 godina

Budite posebno oprezni s Paracetamol granulama ako:

  • patite od bolesti jetre ili bubrega, uključujući i alkoholnu bolest jetre
  • patite od blagog artritisa i trebate svakodnevno uzimati lijekove protiv bolova konzumirate veće količine alkohola svaki dan

Ako se bilo što od gore navedenog odnosi na Vas, prije uzimanja Paracetamol PharmaS 500 mg granula savjetujte se sa liječnikom.

Uzimanje drugih lijekova s Paracetamol granulama

Prije uzimanja ovog lijeka posavjetujte se sa svojim liječnikom ili ljekarnikom ako uzimate druge lijekove koje Vam je liječnik propisao:

  • metoklopramid ili domperidon (lijekovi protiv mučnine i povraćanja)
  • kolestiramin (za snižavanje kolesterola u krvi)
  • lijekove za razrjeđivanje krvi (antikoagulanse) kao što je varfarin. Ako svakodnevno trebate uzimati lijekove za ublažavanje boli, posavjetujte se sa svojim liječnikom jer postoji rizik od krvarenja. Ipak, povremena primjena lijeka Paracetamol PharmaS 500 mg granule nema značajan učinak i možete ga uzimati i ako uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi.
  • zidovudin (antivirusni lijek)
  • barbiturate (koriste se kao antiepileptici: karbamazepin, fenitoin, fenobarbital, lijekovi za smirenje ili uspavljivanje)
  • probenecid (za liječenje gihta)
  • tricikličke antidepresive

Paracetamol PharmaS 500 mg granule nemojte istodobno uzimati sa ostalim lijekovima koji sadrže djelatnu tvar paracetamol.

U slučaju predoziranja potrebno je odmah javiti se liječniku, jer može doći do teškog oštećenja jetre.

Uzimanje hrane i pića s Paracetamol granulama

Tijekom uzimanja Paracetamol PharmaS 500 mg granula nemojte piti alkoholna pića.

Trudnoća i dojenje

Ako ste trudni, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije uzimanja ovog lijeka.

Ovaj lijek možete uzimati dok dojite.

Upravljanje vozilima i strojevima

Nije vjerojatno da će paracetamol utjecati na sposobnost upravljanja vozilima i rada na strojevima.

Važne informacije o nekim sastojcima Paracetamol granula

Paracetamol PharmaS 500 mg granule sadržavaju aspartam, koji je izvor fenilalanina.

Fenilalanin može biti štetan u osoba koje boluju od fenilketonurije.

3. Kako uzimati Paracetamol granule

Lijek se uzima kroz usta.

Paracetamol PharmaS 500 mg granule mogu se koristiti u odraslih i djece starije od 12 godina.

Preporučena doza je:

Odrasli i djeca iznad 15 godina:

1-2 vrećice (500-1000 mg), 3 do 4 puta na dan, prema potrebi.

Maksimalna dnevna doza ne smije biti veća od 6 vrećica (3000 mg) unutar 24 sata. Najdulje trajanje uzimanja lijeka bez savjeta liječnika: 7 dana.

Djeca u dobi od 12-15 godina:

1 vrećica (500 mg), 3 do 4 puta na dan, prema potrebi.

Maksimalna dnevna doza ne smije biti veća od 4 vrećice (2000 mg) unutar 24 sata. Najdulje trajanje uzimanja lijeka bez savjeta liječnika: 3 dana.

Ne uzimajte lijek češće od svaka 4 sata.

Ne uzimajte doze koje su više od preporučenih.

Ako simptomi potraju posavjetujte se s liječnikom.

Produljeno uzimanje ovog lijeka, osim pod nadzorom liječnika, može biti štetno.

Način primjene

Paracetamol PharmaS 500 mg granule mogu se uzimati bez vode ili druge tekućine.

Otrgnite ili razrežite vrećicu na kraju gdje je urez kako biste je otvorili. Ispraznite vrećicu izravno na jezik i progutajte granule.

Ako je potrebno, preostale granule progutajte s vodom.

Bolesnici s oštećenjem funkcije bubrega ili jetre

Bolesnici s oštećenjem funkcije bubrega te oni s oštećenjem funkcije jetre moraju potražiti savjet liječnika prije uzimanja paracetamola.

Morate se javiti svom liječniku ako se simptomi pogoršavaju ili potraju dulje od 3 dana

Ako uzmete više Paracetamol granula nego što ste trebali

Ako mislite da ste uzeli veću dozu Paracetamol PharmaS 500 mg granula odmah se obratite svom liječniku, ljekarniku ili se odmah javite u najbližu zdravstvenu ustanovu.

Simptomi predoziranja paracetamolom u prva 24 sata su:

  • bljedilo, mučnina, povraćanje, gubitak apetita i bol u trbuhu.

Simptomi mogu biti ograničeni na mučninu i povraćanje i ne moraju odražavati težinu predoziranja niti rizik od oštećenja organa.

Opasnost od trovanja osobito je velika u starijih osoba, male djece, osoba s oštećenjem jetre, kroničnih alkoholičara, kronično pothranjenih osoba i kod istodobnog uzimanja nekih od lijekova ranije nabrojenih pod točkom 2. u dijelu Uzimanje drugih lijekova s Paracetamol granulama.

U slučaju predoziranja morate hitno zatražiti savjet liječnika čak i ako se budete osjećali dobro jer postoji opasnost od odgođenog, jakog oštećenja jetre.

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom Paracetamol PharmaS 500 mg granula obratite se svom liječniku ili ljekarniku.

4. Moguće nuspojave

Kao i svi drugi lijekovi, Paracetamol PharmaS 500 mg granule mogu izazvati nuspojave.

Prestanite uzimati lijek i javite odmah svom liječniku ako razvijete:

  • alergijsku reakciju kao što je kožni osip i svrbež, ponekad udružen s problemima s disanjem ili oteklinom usana, jezika, grla ili lica te nedostatkom zraka
  • kožni osip ili ljuštenje kože što može biti popraćeno s oštećenjem sluznice usne šupljine
  • probleme s disanjem. Ovi simptomi su vjerojatniji ako ste prije imali iste simptome pri uzimanju drugih lijekova protiv bolova kao što su acetilsalicilatna kiselina ili drugi nesteroidni protuupalni lijek (npr.ibuprofen)
  • neobjašnjive modrice ili krvarenje
  • mučninu, nagli gubitak tjelesne težine, gubitak apetita i žutilo očiju i kože

Ove reakcije su vrlo rijetke.

Učestalost nuspojava klasificirana je na sljedeći način:

  • česte (≥1/100, <1/10)
  • manje česte (≥1/1.000,<1/100)
  • rijetke (≥1/10.000, <1/1.000)
  • vrlo rijetke (<1/10.000)
  • nepoznata učestalost (ne može se procijeniti iz dostupnih podataka).

Ako primijetite bilo koju nuspojavu potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika.

5. Kako čuvati Paracetamol granule

Paracetamol PharmaS 500 mg granule morate čuvati izvan pogleda i dohvata djece.

Lijek ne zahtijeva posebne uvjete čuvanja.

Paracetamol PharmaS 500 mg granule se ne smiju upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.

Rok valjanosti odnosi se na zadnji dan navedenoga mjeseca.

Lijekove se ne smije bacati u otpadne vode, niti odlagati u kućni otpad.

Upitajte svog ljekarnika kako da odložite lijekove koji Vam više nisu potrebni. Na taj način pomažete očuvanju okoliša.

6. Dodatne informacije

Što Paracetamol granule sadržavaju

Djelatna tvar je paracetamol.

Jedna vrećica sadržava 500 mg paracetamola, te sljedeće pomoćne tvari: kopoli (butadien/metakrilat), lužnati; silicijev dioksid, koloidni, hidratizirani (E551); stearatna kiselina (E570); natrijev laurilsulfat (E487); ksilitol (E967); saharinnatrij (E954); aspartam (E951); aroma grejpa (sadrži butilhidroksianizol (E320)).

Kako Paracetamol granule izgledaju i kako su pakirane

Paracetamol PharmaS 500 mg granule su bijele do gotovo bijele, sipke granule.

Dostupne su u pakiranju po 5, 10 i 20 vrećica u kutiji.

Napomene:

Ime i adresa nositelja odobrenja za stavljanje u promet gotovog lijeka

PharmaS d.o.o. Radnička cesta 47 10 000 Zagreb, Hrvatska

Ime i adresa proizvođača lijeka

PharmaS d.o.o. Radnička cesta 47 10 000 Zagreb, Hrvatska

Način i mjesto izdavanja lijeka

Lijek se izdaje bez recepta, u ljekarni i specijaliziranim prodavaonicama za promet na malo lijekovima.

Saznajte više o tome kako ublažiti prehladu i gripu u našem vodiču

Ocjenite članak

3.50 / 5   2

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera i nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu

Vaši komentari

Komentare nagrađujemo.

Paracetamol granule (500mg) – Uputa o lijeku

Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.

Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.

Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.

Što je poželjno:

  • komentar u kojima su iznesene korisne informacije koje nadopunjuju članak
  • komentar u kojima se dijeli vlastito iskustvo koje može biti korisno drugima
  • komentar je odgovor na pitanje postavljeno od drugog čitatelja ili postavljeno vlastito pitanje

Trenutno nema komentara budite prvi i komentirajte članak.