Ekološka osviještenost – 7 pravila za početnike
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Svi bruje o globalnom zatopljenju, zaštiti prirode, važnosti ekološke osviještenosti, očuvanju voda, tla, zaštiti životinja i sl. Čuvati planet i biti ekološki osviješteni mogu svi. Jedino što je potrebno je uložiti malo truda. Kako bismo vam olakšali tranziciju, osmislili smo vodič od nekoliko jednostavnih koraka.
1. Saznajte više o okolišu i ekološkom stanju Zemlje.
Informirajući ćete znati što se oko vas događa. Knjige i Internet dobra su mjesta za pronalaženje informacija, a pružaju i veliku količinu savjeta. Budite sigurni da čitate znanstvene članke i činjenice, ne one koje iznose osobno mišljenje.
2. Promijenite svakodnevne navike.
Male stvari mogu činiti veliku razliku. Ne trebate se odreći svega što volite i na što ste naučeni. Saznajte koje proizvode možete zamijeniti onima koji zahtijevaju manje energije i resursa za proizvodnju. Ovim korakom možete smanjiti svoj otisak na okoliš, bez da smanjite kvalitetu svog života. Pročitajte Zelena glina za zube – kako napraviti prirodnu pastu za zube za inspiraciju.
3. Budite ekološki osviješteni u kupaonici:
- Ugasite slavinu dok perete zube.
- Češće zamijenite duge kupke brzim tuširanjem.
Razmislite koliko vode je potrebno da napunite cijelu kadu, a koliko za samo jedno tuširanje. (Omjer je otprilike 3:1). Pročitajte Kako uštedjeti vodu? – 30 savjeta.Osim što ćete čuvati okoliš, uštedjet ćete i novac! Za konkretne razloge štednje pročitajte Zaštita vode – zadaća građana Hrvatske i svijeta
4. Razmišljajte o uštedi energije.
- Ugasite svjetlo kada napuštate prostoriju, čak i kada ćete se u nju vratiti za nekoliko minuta. Ova akcija štedi energiju i fosilna goriva, koja su nezamjenjiva. Također, možete korisitit flurescentne i LED žarulje jer su energentski učinkovitije od običnih.
- Ne trošite dodatnu energiju ako ju ne koristite i ne trebate. Ugasite radio u drugoj prostoriji, ograničite gledanje TV-a na 2 sata dnevno (maksimalno!).
- Isključite računalo kada ga ne koristite.
- Ugasite radijatore kada nije jako hladno. Kada je hladno, nosite dodatnu odjeću.
- Tijekom ljeta ugasite klima uređaje u prostorijama u kojima ne boravite. Također, možete ostaviti otvorena vrata soba kako bi se hladnoća širila iz prostorije u kojoj je klima uključena.
5. Razmislite prije nego bacite!
Predmete često možete ponovno iskoristiti za neku drugu namjeru. Da biste saznali kako ponovno iskoristiti predmete, smanjiti otpad koji proizvodite i kako reciklirati, pročitajte Reuse, Reduce, Recycle – kako ih primijeniti?
Ako vas zanimaju kreativni načini ponovne uporabe plastičnih vrećica kliknite na 8 kreativnih ideja za ponovnu uporabu plastičnih vrećica.
6. Posadite drvo!
Ovaj projekt može postati zanimacija za vašu cijelu obitelj. Potičite mlađe generacije na boravak u prirodi i svjesnost o prirodi.
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Ekološka osviještenost – 7 pravila za početnike
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Trenutno nema komentara budite prvi i komentirajte članak.