Kako obnoviti kosu nakon blajhanja? – vodič za obnovu kose

blajhana kosa

Ako ste se našli u situaciji da ste umjesto platinaste sjajne plave kose dobili spaljenu kosu koja više sliči slami – ne očajavajte! U ovom članku saznat ćete sve potrebne informacije kako biste imali tu svilenkastu kosu koju ste prvotno htjeli.

Obnavljanje kose nakon blajhanja je dugotrajan proces, stoga imajte strpljenja i pružite svojoj kosi najbolji mogući tretman. Ne morate plaćati skupe tretmane u salonima ako se dovoljno posvetite svojoj kosi i pravilno je njegujete.

Postoji nekoliko metoda i preparata koji vam mogu pomoći pri obnavljanju kose, a u nastavku teksta saznajte kako obnoviti spaljenu kosu.

Zašto blajhanje isušuje kosu?

Blajhanje kose neizbježno oštećuje kosu, barem u maloj mjeri. U nastavku ćemo razjasniti zašto i kako prilikom blajhanja dolazi do isušivanja i oštećenja kose.

Do oštećenja dolazi zato što sam proces blajhanja uključuje kemijsko uklanjanje melanina iz kose pomoću izbjeljivača. Kada se izbjeljivač nanese na kosu, dolazi do kemijske reakcije (oksidacije) koja rezultira svjetlijom kosom.

Izbjeljivač za kosu (nije isto što i izbjeljivač koji koristite u kućanstvu) sadrži sastojke koji su u najvećoj mjeri zaslužni za oštećenje, a to su vodikov peroksid, amonijak i lužina. Ti sastojci uzrokuju otvaranje kutikula i oticanje kose, čime kosa postaje podložnija isušivanju i pucanju. Zbog oticanja blajhana kosa također najčešće izgleda kao da je puna volumena.

Osim toga, kod pretjeranog blajhanja izbjeljivač razgrađuje masne kiseline na vlasi što ju čini suhom i daje joj izgled „spaljene kose“.

Kućni pokušaji blajhanja u kratkom vremenskom roku s previše izbjeljivača najčešći su uzrok „spaljene“ kose. U najgorem slučaju može vam početi ispadati kosa pa je postupak blajhanja najbolje prepustiti profesionalcu.

Iako se već spaljena kosa ne može regenerirati u potpunosti, postoje metode kojima možete potaknuti rast nove zdrave kose i pomoći u obnovi oštećenih vlasi.

obnavljanje kose
Foto: Visual Hunt

Kako obnoviti kosu nakon blajhanja

U ovom dijelu saznat ćete kako obnoviti kosu prirodnim putem. Prije ikakvih tretmana, potrebno je poduzeti korake koji će umanjiti štetu na kosi i pospješiti djelovanje maski i tretmana na putu obnove kose. Neke nužne navike koje morate promijeniti su sljedeće:

  • Rjeđe koristite šampon – perite kosu rjeđe nego inače kako biste pomogli kosi da zadrži vlastitu vlažnost. Preporučeno je maksimalno 3 puta tjedno prati kosu, a prvih 24 – 48 sati od blajhanja nemojte uopće prati kosu. Također nastojte prati kosu u mlakoj vodi, a ne vrućoj.
  • Izbjegavajte toplinu na kosi – preporučuje se izbjegavanje upotrebe bilo kakve topline na kosi, a to uključuje peglanje i feniranje. Pegle za kosu, figaro i fenovi isušuju kosu te je mogu dodatno spaliti i oštetiti. Ne morate se u potpunosti odreći tih preparata, ali za najbrže i najdjelotvornije obnavljanje kose nastojte ih što rjeđe koristiti.
  • Promijenite šampon – običan šampon može dodatno oštetiti vašu kosu. Prilikom pranja kose obavezno koristite regenerator. Ako možete, kupite pročišćavajući regenerator za kosu ili koristite blagi šampon. Prilikom odabira šampona izbjegavajte sastojke kao što su sulfati, mineralno ulje, klor ili formaldehid. Šampon na bazi kokosovog ulja je dobar odabir. Kod plave kose često se preporučuje i upotreba ljubičastog šampona jer ne oštećuje dodatno kosu, a pomaže uklanjanju žutog pigmenta. Ipak, takav šampon ne hidratizira vašu kosu pa je potrebno koristiti i regenerator.
  • Promijenite četku za kosu – važno je da vaša četka za kosu ima oble rubove, a ne oštre kako bi što manju štetu nanosila za vrijeme četkanja. Prilikom četkanja budite nježni i strpljivi – počnite od dna kose i polako raščešljavajte prema vrhu. Izbjegavajte četkanje kose dok je mokra.
  • Izbjegavajte klor – ako se kupate u bazenu, zaštitite blajhanu kosu kapicom ili držite glavu iznad vode. Isperite kosu odmah nakon kupanja kako biste je zaštitili od kemikalija.

Preporučuje se i da češće posjećujete frizera za skraćivanje vrhova kako biste redovito uklanjali ispucale i nezdrave dijelove kose. Šišanje nezdrave kose trebalo bi se obavljati minimalno dva puta godišnje.

Osim toga, možete napraviti i male promjene u prehrani kako biste potaknuli obnovu kose. S obzirom na to da su vlasi sastavljene od proteina, povećani unos proteina u tijelo može pomoći rastu zdrave kose. Izvore biljnih proteina možete saznati ovdje. Nadalje, dovoljan unos željeza doprinosi zdravom izgledu kose, dok vitamin C pospješuje apsorpciju željeza i potiče proizvodnju kolagena.

Maska za oštećenu kosu

Kod oštećene kose maske za kosu su neophodne jer istodobno njeguju i obnavljaju kosu pa je poželjno da ih uvedete u svoju dnevnu ili tjednu “beauty” rutinu. Preporučuje se primjena maske za kosu barem jednom tjedno, bilo da se radi o kupovnoj ili „domaćoj“ maski. Ako želite kupiti masku, potražite one koje sadrže keratin.

Jedan od proizvoda koji zasigurno imate kod kuće, a može vam pomoći u obnovi kose je maslac. Možete umasirati malu količinu maslaca u tjeme i isprati nakon 30 minuta.

Osim maske preporučuje se i upotreba ulja za kosu. Kupite kvalitetno ulje za kosu i nanosite ga svakodnevno te nakon pranja kose od tjemena do vrhova kose. Prirodna ulja koja se preporučuju za kosu su:

Kokosovo ulje je vrlo važna namirnica koju možete koristiti za izradu maske ili zasebno kao ulje za kosu. Osim što hidratizira kosu, jača kosu i vraća joj njezinu vitalnost.

U nastavku možete saznati kako napraviti masku za obnovu kose kod kuće, sa sastojcima koje vjerojatno već imate. Više o maskama za kosu saznajte ovdje.

maska za kosu
Foto: Stockphoto Secrets

Maska od avokada i žumanjka

Žumanjak je bogat proteinima koji su potrebni vašoj kosi uništenoj od blajhanja, dok avokado sadrži masne kiseline koje kosi trebaju za obnavljanje.

Za ovu masku trebat će vam jedan zreli avokado i jedan žumanjak.

Priprema maske:

  1. Očistite avokado i zgnječite meso iznutra tako da nema grudica.
  2. Dodajte žumanjak i sve dobro pomiješajte.
  3. Nanesite smjesu na mokru kosu i dobro je umasirajte.
  4. Ostavite masku da djeluje na kosi 20 minuta.
  5. Isperite hladnom vodom (nikako toplom jer će vam se jaje „skuhati“ na kosi).

Maska od kokosa i piva

Iako vam pivo vjerojatno nikad ne bi palo na pamet kao sastojak za masku, vrlo je nutritivno kada se radi o obnovi kose. Hmelj i slad iz piva djeluju obnavljajuće na kosu, dok maltoza i saharoza mogu pomoći u zatezanju kutikula kose.

Za izradu ove maske potrebno vam je pola šalice piva od hmelja i pola šalice kokosovog ulja.

Priprema maske:

  1. Izlijte pivo u zdjelu za miješanje i čekajte da se pjena slegne.
  2. Dodajte kokosovo ulje pa promiješajte sve zajedno.
  3. Nanesite masku na kosu od vrhova prema korijenu i pustite da djeluje 40 minuta.
  4. Isperite kosu šamponom u mlakoj ili hladnoj vodi.

Maska od maslinovog ulja i kokosa

Maslinovo ulje pomaže jačanju kose i sprječava njezino lomljenje. U kombinaciji s kokosovim uljem čini vrlo snažnu masku za kosu.

Za ovu masku potrebna vam je šalica kokosovog ulja i jedna jušna žlica maslinovog ulja.

Priprema maske:

  1. U zdjeli pomiješajte kokosovo i maslinovo ulje.
  2. Uzmite dio maske u ruke i umasirajte ulje u kosu.
  3. Kada na cijelu kosu nanesete masku, stavite kapicu za tuširanje i pustite masku da djeluje 30 do 40 minuta pa isperite kosu.

Maska od banane, meda i jogurta

Banane su bogate vitaminima i proteinima za kojima vaša spaljena kosa žudi. Jogurt, osim što njeguje i jača kosu, ima blago pročišćavajuće djelovanje. Med djeluje antibakterijski i vlaži kosu.

Iako je ova bogata maska izrazito potrebna vašoj kosi, prilikom ispiranja morat ćete se posebno posvetiti uklanjanju komadića banane iz kose.

Sastojci:

  • 1 banana,
  • ¼ šalice meda,
  • ½ šalice jogurta (punomasnog).

Priprema maske:

  1. Zgnječite bananu u zdjeli.
  2. Dodajte druga dva sastojka banani i sve dobro promiješajte.
  3. Nanesite masku na kosu i ostavite ju da djeluje 30 minuta, a potom isperite.

Tretmani za obnavljanje kose

Ako maske i njega kose kod kuće nisu dostatni za obnovu vaše kose, možete iskušati određene tretmane u salonima. Imajte na umu da su ti tretmani skupi, ali mogu vam uvelike pomoći obnoviti kosu od blajhanja.

Keratinski tretman za kosu

Keratinski tretman za kosu služi dubinskom regeneriranju suhe kose i vraćanju sjaja. Sam tretman traje oko 2 sata, a košta oko 600 kuna, ovisno o salonu. Učinak tretmana traje 3 do 9 mjeseci, nakon čega se preporučuje ponavljanje tretmana.

Više o keratinskom tretmanu za kosu možete saznati ovdje.

Olaplex tretman za kosu

Olaplex tretman koristi se u salonima za jačanje i rekonstruiranje kose tijekom blajhanja ili oporavak spaljene kose. Djeluje tako da obnavlja slomljene keratinske veze u kosi i time joj vraća mekoću i sjaj.

Olaplex se može koristiti dodavanjem u izbjeljivač kako bi se kosa zaštitila od oštećenja ili samostalno kako bi se kosa regenerirala kao tretman za spaljenu kosu. Postoje 3 formule Olaplex tretmana koje dolaze u 3 bočice (No.1 Bond Multipler, No.2 Bond Perfector, No.3 Hair Perfector), a samo treća formula može se kupiti i koristiti kod kuće. Preporučeno je tretman obavljati svakih 6 tjedana, a cijena samog tretmana je oko 150 kn, ovisno o salonu.

Članak objavljen:

Izvori

  1. Gladwell, H. (2017). An extensive guide to saving severely bleach-damaged hair at home on a budgetMetro
  2. Walker, S (2018). 4 ways to hydrate hair after bleachingClishea
  3. Wong-Shing, K. (2019). How to repair your hair after bleachNaturallyCurly

Ocijenite članak

5 / 5   2

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu