Serum za lice: Isplati se uložiti u njega! Otkrivamo kako ga odabrati, a možete ga napraviti i sami

Serum za lice

Serum za lice mnogima je misteriozan proizvod, no ustvari je riječ o proizvodu bogatom aktivnim sastojcima koji nanosimo nakon čišćenja lica, a prije kreme za lice. Serumi su nastali zbog potrebe da kožu opskrbimo dodatnom njegom, bez nanošenja još jedne kreme za lice. Oni su zapravo svakodnevni tretmani koji adresiraju mnoge kožne poteškoće te se svakako isplati uložiti u kvalitetan serum.

Uloga seruma je da koži osigura moćne sastojke, a formula seruma većinom sadrži manje molekule koje se mogu probiti dublje u kožu i donijeti koncentrirane sastojke u najdublje slojeve. Zbog toga su odlični za prilagodbu kozmetičkih proizvoda određenom problemu na koži, poput bora, pjega, diskoloracija te oštećenog tkiva

Serumi su većinom formulirani da koži vraćaju vlagu i pomažu joj da izgleda što ljepše, svjetlije i mlađe.

Kada je u pitanju serum za lice, vitamin C, vitamin E, hijaluronska kiselina, ceramidi i mnogi drugi sastojci često se nalaze u ovim proizvodima. Iako njeguju kožu, serumi ipak nisu isto što i kreme za lice te je poželjno nakon čišćenja lica i nanošenja seruma dodatno nanijeti kremu za lice kako bi osigurala da sastojci seruma ostanu gdje jesu.

Kako izabrati serum za lice
FOTO: Shutterstock

Kako izabrati serum za lice?

Serumi također nisu isto što i ulje za lice te su većinom na bazi vode. Postoje i serumi na bazi ulja, no o njima ćemo kasnije. Serum za lice najbolje ćete izabrati ako unaprijed znate koji je vaš tip kože, a zatim i sastojke koji odgovaraju vašem tipu kože i njezinim potrebama:

  • serum za masnu kožu – iako biste mogli pomisliti da je za masnu kožu potreban serum na vodenoj bazi, to ne mora uvijek biti slučaj; serumi su većinom lagane teksture i sadrže obilje sastojaka koji će pomoći vratiti izgled svježe i zdrave kože te uravnotežiti izlučivanje sebuma na koži
  • serum za suhu kožu – u serumima za suhu kožu najčešće se nalaze hijaluronska kiselina (zadržava vlagu), glikolna kiselina (pruža blagi kemijski piling), vitamin E (snažan antioksidans koji štiti stanice) te niacinamid (vitamin B3, poboljšava elastičnost kože)
  • serum za problematičnu kožu – serumi za kožu sklonu aknama i prištićima sadrže salicilnu kiselinu (odčepljuje pore), vitamin C (ubrzava obnovu stanica i proizvodnju kolagena), retinol (vitamin A, smanjuje upalu i služi kao antioksidans) i cink (smanjuje iritacije te regulira izlučivanje sebuma).
Serum protiv bora
FOTO: Shutterstock

Serum protiv bora (serumi za lice s vitaminom E)

Starenje kože jedan je od problema na koji se obraća mnogo pozornosti te se svakodnevno traže nove formulacije i sastojci koji će pomoći pri usporavanju nastanka bora i finih linija. Srećom, serumi protiv bora među najuspješnijim su proizvodima za prevenciju starenja kože.

Serumi za lice s vitaminom E pokazali su se vrlo djelotvornima pri usporavanju starenja i obnavljanju umorne kože. Vitamin E izniman je antioksidans koji pomaže zaštititi kožu od oksidativnog stresa i slobodnih radikala. Uz vitamin E, protiv bora su također odlični hijaluronska kiselina, resveratrol i vitamin C koji potiču elasticitet i proizvodnju kolagena te obnavljaju stanice kože.

Domaći serum za lice - recept
FOTO: Shutterstock

Domaći serum za lice – recept

Savjet za jeftiniju njegu kože poput seruma je da napravite vlastiti serum za lice s vitaminom E. U staklenu bočicu (50 – 100 ml) s kapaljkom ulijte 2/3 ulja jojobe za masnu kožu, ulja badema za normalnu kožu ili ulja argana za suhu i zrelu kožu lica.

Zatim dodajte 1/3 ulja ploda divlje ruže za bogatu njegu i obnovu stanica te na kraju ukapajte 10 – 20 kapi ulja vitamina E.  Ako želite serum prozračne teksture, 2/3 ulja zamijenite čistim aloe vera gelom i potrošite u roku mjesec dana, čuvajući serum u hladnjaku.

Serum za lice - kako se koristi
FOTO: Shutterstock

Serum za lice – kako se koristi?

Kada je u pitanju serum za lice, korištenje u skladu s uputama na pakiranju proizvoda je poželjno, iako nanošenje seruma jednom dnevno zadovoljava potrebe vaše kože. Nanošenje seruma se također preporučuje nakon čišćenja kože lica i vrata, prethoditi mu može tonik za osvježavanje kože, a kada serum nanesete (čistim prstima), pričekajte minutu ili dok se proizvod ne upije u kožu. 

Nakon seruma slijedi krema ili ulje za lice po vašem izboru. Pripazite kod nanošenja seruma na kožu jer, iako se nekoliko kapi preporučenih na pakiranju može doimati malo, zbog velike koncentracije sastojaka, dovoljno vam je vrlo malo seruma. Cijene seruma za lice jesu nešto skuplje, ali s razlogom odudaraju od ostalih proizvoda jer serum predstavlja ciljanu njegu. Ako tražite serum za lice, DM, Müller, BIPA i ostale drogerije nude široku ponudu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.50 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu