Mliječna kiselina u kozmetici – kako je koristiti?

mlijecna-kiselina

Mliječna kiselina nalazi se u brojnim proizvodima za njegu kože zbog svojeg omekšavajućeg djelovanja, a pogodna je za njegu osjetljive i suhe kože. Poznata je i pod nazivom “laktat” ili “laktatna kiselina“. Ova kiselina pomaže izblijediti ožiljke i mrlje od akni, spriječiti oštećenja od pretjeranog izlaganja suncu te odčepiti začepljene pore. Također, redovnim korištenjem mliječne kiseline poboljšat ćete teksturu svoje kože.

Osim za njegu problematične kože lica, mliječna kiselina čest je sastojak i u kremama protiv bora.

Mliječna kiselina, kao što naziv predlaže, dobiva se iz mlijeka i zaslužna je za kiselost u jogurtima i kiselom mlijeku. Za razliku od drugih kiselina iz AHA skupine, mliječna kiselina djeluje na površini kože te je stoga nježnija i ne uzrokuje isušivanje kože u dubljim slojevima. Uz glikolnu kiselinu, mliječna kiselina smatra se izrazito kvalitetnom i pogodnom za široku uporabu u kozmetici.

Nešto više o AHA kiselinama možete pročitati ovdje.

Dobrobiti mliječne kiseline za njegu kože

  • Omekšava kožu.
  • Ujednačava ten i pomaže posvijetliti pigmentacijske mrlje.
  • Pogodna je za uporabu na suhoj i osjetljivoj koži.
  • Izrazito dobro djeluje na kožu tijela.
  • Sprječava pojavu prvih bora i sitnih nepravilnosti.
  • Uklanja površinski sloj odumrlih stanica.
  • Odčepljuje pore.
  • Potiče proizvodnju kolagena.
mlijecna-kiselina-akne

Odličan način na koji možete njegovati kožu tijela kao Kleopatra u drevnom Egiptu jest mliječna kupka. U ovome slučaju, preporučljivo je koristiti mlijeko u prahu, a koža će nakon kupke biti njegovana i svilenkasta. Kupku možete prirediti i za kožu stopala nakon napornog radnog dana jer će omekšati suhu kožu na petama i poboljšati izgled stopala.

Kako koristiti mliječnu kiselinu?

  1. U obliku gela za čišćenje lica – mliječna kiselina odlično će očistiti kožu lica i napraviti blagi piling prilikom svakog korištenja. Nakon svakog dana, koža će biti mekša i svjetlija. Kožu lica preporučljivo je prati jednom dnevno, obično navečer, kako ne biste pretjerano nadražili kožu jer je to ipak kiselina.
  2. U obliku kemijskog pilinga – može se pronaći kao sastojak u raznim maskama za lice koje pružaju piling i uklanjaju odumrle stanice kože, ostavljajući vas s ljepšom i ujednačenijom kožom lica. Većinom su to maske s peel učinkom koje se nakon sušenja “odlijepe” s lica.
  3. U kremama za lice – mnoge kreme na tržištu sadrže mliječnu kiselinu kako bi omekšale suhu kožu te joj pružile sjaj i zdrav izgled.
  4. U losionima za tijelo – mliječna kiselina bolja je za korištenje u njezi kože tijela jer pomaže kontrolirati akne na tijelu, omekšati kožu i posvijetliti pigmentacijske mrlje.
  5. U kremama s anti-age učinkom – uz druge kiseline i sastojke u kremama protiv bora, mliječna kiselina pomaže izgladiti sitne nepravilnosti i prve bore, ali i usporiti pojavu novih.
  6. U obliku same kiseline – nije preporučljivo ako tek počinjete koristiti kiseline u njezi kože jer možete napraviti više štete nego koristi. Prilikom korištenja kiselinu je potrebno razrijediti, a najpoželjnije je korištenje nekog od gore navedenih proizvoda koji sadrže mliječnu kiselinu.

Mjere opreza kod tretmana kiselinama

Pri uporabi AHA ili BHA kiselina, preporučljivo je koristiti kremu za zaštitu od sunca, čak i zimi. Koža je prilikom tretmana kiselinama osjetljivija i podložnija oštećenju od sunčevog zračenja.

Mliječna kiselina je ipak kiselina te može iziritirati kožu, stoga ne pretjerujte u korištenju same kiseline ili proizvoda koji ju sadrže. Ukoliko dođe do reakcije ili pretjeranog crvenila kože, prestanite s korištenjem i posavjetujte se s dermatologom.

Članak objavljen:

Proljetna njega kože

Saznajte više o njezi i zaštiti kože:

Saznajte više o njezi lica u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu