Čajevi koji se smiju piti u trudnoći: Evo koji mogu zaštititi trudnicu i plod, a koje treba izbjegavati

Čajevi koji se smiju piti u trudnoći

Trudnice trebaju piti više tekućine nego drugi ljudi. Voda je za njih posebno važna jer pomaže u stvaranju posteljice i amnionske tekućine koja štiti plod i pupčanu vrpcu od ozljeda.

Trudnice bi trebale piti 8 – 12 čaša vode dnevno. Također, trebale bi izbjegavati kofein, jer on kao diuretik potiče pojačano mokrenje i može dovesti do dehidracije.

Dehidracija može prouzročiti smanjivanje razine amnionske tekućine i prijevremeni porod.

Mnogi čajevi sadrže kofein pa se ne preporučuju trudnicama, ali nisu svi jednako nepoželjni.

Evo koji su čajevi koji se smiju piti u trudnoći.

Čajevi koji se smiju piti u trudnoći

Mnogi pobornici alternativnih metoda liječenja smatraju da je ispijanje određenih vrsta biljnih čajeva izvrstan način za održavanje zdravlja trudnice i njezinog ploda za vrijeme trudnoće.

Biljni čajevi često su dodatan izvor hranjivih tvari, kao što su kalcij, magnezij i željezo. Međutim, zbog nedostatka znanstvenih istraživanja na tu temu, liječnici potiču na oprez pri odabiru čajeva.

Što su uopće biljni čajevi? Biljni čajevi su oni koji se proizvode iz korijenja biljaka, od bobičastog voća, cvijeća, sjemenki i listova različitih biljaka koje nisu čaj.

To znači da su ne-biljni čajevi svi oni koji nastaju od biljke čaja. Glavna razlika između prvih i drugih upravo je u količini kofeina. Pravi biljni čajevi ne sadrže kofein.

S druge strane, čak i beskofeinske varijante ne-biljnih čajeva sadrže tragove kofeina. Na tu količinu utječu vrijeme fermentacije, kuhanja i vrsta čaja te veličina listova.

To ne znači da oni nisu sigurni za trudnice, ali se svakako upućuje na to da se s njima ne bi trebalo pretjerivati. 1 – 2 šalice zelenog čaja ne mogu vas ugroziti, ali ipak se raspitajte o alternativama kofeinskim napitcima.

Čaj od đumbira

Ovaj čaj, koji je prijatelj svakog trbuha, prijatelj je i trudničkog trbuha. Nije dobar samo za trudnice, već pomaže i kod niza različitih prehlada i upala grla.

Razlog zbog kojeg je đumbir vrlo korisna namirnica u trudnoći je činjenica da stimulira probavu te ublažava mučninu. To ga čini savršenim pićem za majke koje pate od jutarnje mučnine.

Da biste uživali u ovom čaju, isjeckajte nekoliko komadića svježeg đumbira i dodajte ih u čajnik ispunjen vodom. Kada se komadići skuhaju, izvadite ih, čaju dodajte malo meda i limuna te uživajte.

Čaj od lista maline

Vjerojatno najpoznatiji čaj za trudnoćučaj od lista maline – vrlo se često preporučuje trudnicama i drugim ženama zbog svojeg pozitivnog djelovanja na maternicu.

Vjeruje se da pomaže u toniranju i jačanju mišića maternice, čime se ona priprema za napore pri porodu. No, to nije njegova jedina prednost.

Ovaj je čaj bogat magnezijem, kalijem, B vitaminima i željezom. Stoga se preporučuje i ženama koje imaju bolne menstrualne grčeve ili želučane tegobe.

Upravo zbog stimuliranja maternice, ovaj se čaj ne preporučuje tijekom prvog tromjesečja.

najpoznatiji čaj za trudnoću
FOTO: Shutterstock

Čaj od paprene metvice

Čaj od paprene metvice ima umirujući i opuštajući učinak jer smiruje želudac. S obzirom na to da s trudnoćom dolaze žgaravica i jutarnja mučnina, ovaj čaj može biti idealan za trudnice.

Pepermint pomaže ublažiti nadutost i prirodno smiruje crijeva. Osim toga, ako čaj od peperminta pijemo prije spavanja, smanjuje napetost u mišićima, rješava nas stresa te povećava kvalitetu sna.

Rooibos čaj

Ovaj južnoafrički čaj, koji se ponekad naziva i “crvenim čajem”, ne sadrži kofein te se zbog toga smatra sigurnijim za konzumaciju od zelenog ili crnog čaja, osobito za djecu i trudnice.

Rooibos čaj pomaže vašem tijelu da apsorbira željezo, mineral koji je vrlo važan u trudnoći, ali i kod oporavka od poroda. Magnezij u čaju ima ulogu u očuvanju zdravlja živčanog sustava i djeluje umirujuće.

Ovaj je čaj bogat izvor kalcija i floura koji imaju vrlo važnu ulogu u održavanju i jačanju zubi i kostiju. U svojoj se domovini rooibos oduvijek upotrebljavao kao lijek kod raznih želučanih i probavnih tegoba.

Riječ je o vrlo jakom, mineralima bogatom i ukusnom napitku koji se najviše preporučuje sportašima, djeci i starijim osobama. No, na posebno dobrom glasu drže ga majke.

Naime, pomaže u postpartalnom razdoblju. Majke ga koriste kako bi smirile nervoznu djecu i njihove grčeve u želucu. Kupke i oblozi od rooibos čaja mogu pomoći kod nadražene kože i pelenskog osipa.

Ne postoje ograničenja količine čaja koja se smije dnevno popiti jer rooibos ne sadrži nikakve štetne tvari, poput kofeina i teina. Konzumirati ga mogu i dijabetičari te bubrežni bolesnici jer ne sadrži štetnu oksalnu kiselinu.

Čaj od koprive

Čaj od koprive u trudnoći predstavlja nutricionističku poslasticu za majku i dijete. Bogat je magnezijem, kalcijem i željezom, mineralima koji su vrlo važni tijekom trudnoće.

Kopriva pomaže kod brojnih želučanih tegoba kao što su IBS, zatvor ili nadutost, ali i artritisa, astme, alergija, anemije, pa čak i zdravlja prostate kod muškaraca.

Kopriva je čest sastojak čajeva za dojilje jer navodno potpomaže laktaciju, odnosno proizvodnju majčinog mlijeka. Za najbolji učinak potražite čaj od listova koprive, a ne od korijena.

Čaj od brusnice

Infekcije mokraćnog sustava vrlo su česte tijekom trudnoće. U slučaju ponovljene infekcije liječnici su skloni trudnicama propisati antibiotsku terapiju tijekom cijele trudnoćem kako bi se spriječile daljnje infekcije.

Brusnica se ne smije koristiti kao zamjena za odgovarajuću medicinsku njegu, ali brojna su znanstvena istraživanja pokazala da može spriječiti infekcije urinarnog trakta.

Ako znate da ste skloni urinarnim infekcijama, razgovarajte sa stručnim medicinskim osobljem o korištenju pripravaka od brusnice kao sredstva prevencije mogućih infekcija.

Izloženost antibioticima tijekom trudnoće može imati dugoročne posljedice na bebu, a među njima su razvoj astme i upalne bolesti crijeva. Stoga je biljna alternativna sretna okolnost.

Čaj od matičnjaka ima smirujući učinak i pomaže u slučajevima razdražljivosti, nesanice i anksioznosti
FOTO: Shutterstock

Čaj od matičnjaka

Čaj od matičnjaka ima smirujući učinak i pomaže u slučajevima razdražljivosti, nesanice i anksioznosti. Ima sličan učinak i aromu čaja od peperminta obogaćenu okusom limuna.

Povećava apetit, pomaže stabilizirati ritam otkucaja srca, tonira tijelo i ublažava grčenje mišića. Tako može pomoći u slučajevima mučnine i povraćanja tijekom trudnoće.

Čaj od majčine dušice

Čaj od timijana ili majčine dušice poznat je po svojem okusu, ali trudnice bi trebale biti vrlo oprezne s njim. Mogu ga piti u ograničenim količinama, i to tek nakon savjetovanja sa svojim liječnikom ili ginekologom.

Majčina dušica je antiseptik, diuretik i dijaforetik. Može povećati tonus mišića maternice i krvni tlak. Ipak, bogata je mikronutrijentima, vitaminima B kompleksa i vitaminom C, koji su vitalni tijekom trudnoće.

Ovaj se čaj preporučuje za liječenje gripe tijekom trudnoće jer potiče znojenje koje pomaže organizmu da se riješi toksina.

Nikako se ne preporučuje ako imate visoki krvni tlak, hipertoniju maternice i bolesti srca ili štitnjače.

Čaj od komorača

Kada su u pitanju čajevi koji nisu dopušteni u trudnoći, mnogi tvrde da je čaj od komorača jedan od njih. Više je istraživanja pokazalo da sjemenke komorača nisu sigurne za trudnice. Mogu loše utjecati na sposobnost zgrušavanja krvi, na zdravlje kože, pa čak i potaknuti spontani pobačaj.

No, čaj od komorača se može konzumirati u ograničenim količinama, ali kao i kod drugih namirnica, najbolje bi bilo provjeriti koje su količine i u kojima razdobljima najbolje za vas i vaše dijete.

Čaj od maslačka

Bogat vitaminom A, kalcijem i željezom, čaj od korijena i listova maslačka može pomoći u liječenju blagog edema i hraniti jetru.

Čaj od kamilice

S obzirom na visoke količine kalcija i magnezija, čaj od kamilice također pomaže kod nesanice i upale zglobova.

Čaj od lucerne

Sadrži vitamine A, D, E i K. Potonji je vitamin – vitamin K – iznimno potreban u kasnijoj trudnoći jer pomaže u sprječavanju postpartalnog krvarenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Petre, A. (2024). Is Tea Safe During Pregnancy? Healthline.
  2. Paturel, A. (2023). Your Guide to Drinking Tea During Pregnancy. Parents.
  3. Levine, H. (2021). Pregnancy-safe tea. Baby Center.

Ocijenite članak

3 / 5   16

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu