Začepljen nos kod beba i djece – kako ga očistiti?

bolesno-dijete

Nos se čepi kada tkiva unutar nosa oteknu ili proizvedu velike količine sluzi. Kada je bebama začepljen nos, one mogu lagano šmrcati dok dišu, kihati ili mogu disati na usta. To je sasvim uobičajeno prvih nekoliko dana života, dok se bebe pokušavaju riješiti tekućine iz maternice koja je zaostala u njihovim nosnim prolazima.

Uzrok začepljenog nosa kod malih beba

Međutim, to nije ništa manje uobičajeno ni kada beba poraste. Začepljenje nosa najčešće uzrokuju suh zrak, prašina, dim cigarete i parfemi te virusne bolesti kao što je prehlada. U nekim slučajevima začepljeni nos može izazvati probleme s disanjem ili, u slučaju disanja na usta, s hranjenjem.

Suhi nos postaje problem zimi, kada se grijanjem suši zrak u interijeru. Krvne žile unutar suhog nosa mogu pući i krvariti. Ako nos vašeg djeteta nije ozlijeđen, a krvari, to može biti zbog suhog nosa. Ako dijete ima suhi nos, veća je vjerojatnost da će oboljeti od sezonske prehlade.

inhalator

Zašto je važno dobro očistiti bebin začepljeni nos?

Odrasli nemaju toliko problema sa začepljenim nosom koliko ih imaju bebe i mala djeca. Ona nisu toliko prilagodljiva i tek trebaju naučiti kako disati na usta. Oni dišu na nos čak i kada je on začepljen. Najprije im pomozite tako da im pokažete kako disati na usta.

Dobra je vijest ta da su bebe vrlo dobri učenici i da mogu kopirati ono što radite. Stoga im, prije nego što prijeđete na sljedeći korak, pokažite kako da dišu na usta. To je posebno važno zbog hranjenja. Ako ne odčepite nos vašoj bebi i ne omogućite joj da diše na usta, nećete je moći nahraniti.

Kako bebi očistiti nos?

Ovlažite bebi nos i potaknite istjecanje sluzi slanom otopinom

U trgovini kupite fiziološku otopinu ili je pripremite sami kod kuće. Zatim postavite dijete na leđa. Ispod njegovih ramena postavite ručnik ili pokrivač. Također, možete lagano pritisnuti vrh nosa kako bi kapi lakše ušle u nos. Kapaljkom stavite dvije ili tri kapi otopine po nosnici.

Pričekajte barem pola minute prije nego nastavite s čišćenjem nosa. Zatim okrenite dijete na trbuh kako bi ubrzali istjecanje sluzi. Tkaninu ili vaticu kojom ćete pokupiti sluz nikako nemojte gurati djetetu u nos. Postavite je na sam rub nosa i pustite gravitaciju da djeluje. Nemojte koristiti fiziološku otopinu više od 4 dana za redom.

Također, nemojte je koristiti više od dva do tri puta dnevno. Prekomjerna upotreba slane otopine može dodatno osušiti nos vašeg djeteta i pogoršati postojeće stanje. Osim na ovaj način, curenje sluzi možete potaknuti i toplim oblozima za čelo, tuširanjem ili vodenom parom.

gumena-strcaljka

Koristite ovlaživač zraka, inhalator i aspirator za nos

Ova je metoda posebno uspješna ako se radi o začepljenom suhom nosu.Vodena para ili maglica može ovlažiti zrak, ali i bebin nos te tako omekšati sluz u nosu. Inhalator za bebe možete koristiti svaki dan, do dva puta dnevno sve dok je potrebno. Ako nemate inhalator, pomoći može i kupka u naparenoj kupaonici prije spavanja.

Kada uspijete ovlažiti djetetov nos i tako omekšati sluz u nosu, tada nos možete i lakše očistiti. To možete učiniti pomoću vatice, ali i pomoću kućnog usisivača. U ljekarnama možete kupiti nastavak za usisivač,odnosno nazalni aspirator koji vam omogućuje da djetetu vrlo nježno i bezbolno iz nosa izvučete sluz koja mu otežava disanje.

No, iako je riječ o bezbolnoj metodi, vaše bi se dijete moglo opirati prilikom izvlačenja sluzi iz nosa. Kako bi spriječili ikakvu ozljedu, pokušajte smiriti dijete ili tražite pomoć partnera kako bi obuzdali dječje nagle pokrete. Nakon toga aspirator temeljito operite i osušite prije sljedeće upotrebe.

5 prirodnih lijekova za začepljen dječji nos

Eukaliptusovo ulje

Eukaliptus može pomoći s natečenim nosom i simptomima povezanima sa začepljenim nosom. On olakšava vašem djetetu da se riješi sluzi. Stavite 4 ili 5 kapi eukaliptusovog ulja u kupku za vaše dijete. Osim za kupku, ulje možete koristiti i za nježnu masažu prsa.

Dodajte 10 kapi eteričnog ulja eukaliptusa u pola šalice toplog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Dajte svom djetetu nježnu masažu prsa s ovim aromatičnim uljem. Ona će biti posebno učinkovita za smirivanje prije spavanja.

eukaliptus

Bosiljak

Još jedan dobar biljni lijek za začepljeni dječji nos je bosiljak. On ima antibakterijska, antifungalna i antivirusna svojstva koja pomažu u borbi protiv uzroka nakupljanja sluzi u nosu. Čak i izgrađuje imunitet vašeg djeteta. Maloj djeci lišće bosiljak možete u vrlo malim količinama ubaciti u prehranu.

Starijoj djeci možete ponuditi da žvaču lišće bosiljka i do dva puta dnevno, a možete im pripremiti i sok od ekstrakta bosiljka. U sok možete ubaciti đumbir, limun i med. Tu mješavinu dajte djetetu dva do tri puta dnevno. Med nikako nemojte davati maloj djeci, jer on može sadržavati bakterije koje uzrokuju botulizam.

Čaj od kamilice

Kamilica je kao lijek namijenjena bebama koje imaju najmanje jednu godinu. Ona može ublažiti simptome prehlade i nelagodu koja prati curenje nosa. Ona, kao i bosiljak, jača imunitet. Zbog izvrsnih antihistaminskih svojstava, ublažava kihanje.

Stavite jednu čajnu žličicu suhih cvjetova kamilice u dvije šalice kipuće vode. Pokrijte i ostavite da stoji 5 minuta. Dodajte malo meda za okusi dajte ovaj blagi čaj vašem bolesnom djetetu dva puta dnevno.

Topla pileća juha

Ako ne dojite vaše dijete, pokušajte s još jednom “drevnom metodom”. Dobro skuhana juha od piletine, luka, malo češnjaka i soli jednostavno je rješenje za smirivanje vašeg djeteta i opuštanje njegovih dišnih puteva. Juhu procijedite i dajte mu da je popije.

juha_pileca

Hidratizacija

Jedan od glavnih uzroka začepljenog nosa kod beba je suhi zrak. Zbog toga je važno hidratizirati ne samo zrak koji dijete udiše, već i samo dijete. Ako je beba mlađa od 6 mjeseci, dovoljno je da je dojite. Majčino mlijeko daje svu potrebnu hidrataciju vašem djetetu.

No ako vaša beba ne može sisati mlijeko zbog začepljenog nosa, pokušajte s nekom od gore opisanih metoda čišćenja nosa. Ako je beba starija od 6 mjeseci i jede hranu koja nije majčino mlijeko, možete joj dati vodu, čaj ili juhu kako bi je dodatno hidratizirali.

Članak objavljen:

Saznajte više o tome kako ublažiti prehladu i gripu u našem vodiču

Ocijenite članak

3.67 / 5   9

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu