Aloe vera za zdravlje i njegu kože

aloe vera njega koze

Aloe vera je prilično nevjerojatna ljekovita biljka puna zdravstvenih dobrobiti. Pripada obitelji ljiljana, različiti dijelovi biljke koriste se za različite zdravstvene svrhe, a može se aplicirati iznutra i izvana. Aloe vera sadrži preko 200 aktivnih sastojaka, uključujući vitamine, minerale, aminokiseline, enzime, polisaharide te masne kiseline.

Aloe vera prirodno raste samo u područjima s toplom i suhom klimom, a najbolje uspijeva u područjima gdje je prosječna godišnja temperatura 22°C (Karibi i Meksiko). Aloe vera je prepoznatljiva po svojim sabljastim i špicastim listovima. Sadrži oko 99% vode, dok se preostalih 1% odnosi na izrazito snažnu kombinaciju više od 100 aktivnih sastojaka koji zajedno fantastično funkcioniraju. 

Aloe vera sadrži i velik broj minerala koji su neophodni za rast i pravilno funkcioniranje svi tjelesnih sustava. Aloe Vera je fantastičan preparat kada su u pitanju opekline i ekcemi.  Aloe vera je korištena unazad 5000 godina, a u nastavku vam donosimo njenih 12 zdravstvenih prednosti.

aloe vera koza

Aloe vera – nutritivno bogatstvo 

Aloe vera sadrži brojne vitamine, uključujući vitamine A, C, E, folnu kiselinu, kolinu, B1, B2, B3 i B6. Također je jedna od rijetkih biljaka koje sadrže vitamin B12. Puna je minerala, a neki od njih su: kalcij, magnezij, cink, krom, selen, natrij, željezo, kalij, bakar i mangan.

Aloe vera sadrži veliku količinu aminokiselina i masnih kiselina. Postoje oko 22 aminokiseline koje su neophodne za ljudsko tijelo, a samo 8 njih je zaista bitno. Aloa vera sadrži 18 do 20 aminokiselina i svih 8 esencijalnih aminokiselina.

U pregledu literature objavljenom 2019. godine u časopisu Plant Foods for Human Nutrition 2019. godine ističu se bioaktivne komponente aloe vere, a to su: 

  • flavonoidi,
  • terpenoidi,
  • lektini,  
  • monosaharidi i polisaharidi,
  • tanini, 
  • fitosteroli, 
  • enzimi, 
  • salicilna kiselina. 

Također sadrži impresivan niz masnih kiselina od kojih su tri najvažnije, HLC kolesterol (smanjuje masti u krvi), kampesterol i B-sitosterol. Svi oni rade kod smanjenja simptoma alergije i pomažu kod probavnih smetnji. Druge masne kiseline uključuju: linolne, linolenske, miristinske, kaprilne, oleinske, palmitinske i stearinske masne kiseline.

Aloe vera sadrži i adaptogen. Adaptogen je spoj koji pomaže organizmu da se prilagodi vanjskim promjenama i odupre raznim bolestima. Smatra se da aloa vera kao adaptogen uravnotežuje tjelesni sustav i stimulira obrambene i adaptivne mehanizme tijela što omogućuje organizmu da se lakše nosi sa stresom.

Terapeutska svojstva gela aloe vere objavljena su u časopisu Molecules 2008. godine, a to su: 

  • antibakterijska svojstva, 
  • antivirusna svojstva, 
  • antifungalna svojstva,
  • antioksidativna svojstva, 
  • imunomodulatorni učinak,
  • protuupalni učinak, 
  • pomoć pri zarastanju rana, 
  • popravljanje štetnih učinaka radijacije,
  • stimulacija hematopoeze, 
  • hipoglikemijski učinak. 

Zanimljivo je istraživanje provedeno 2001. godine pri University of Istanbul u kojem se ispitivao hipoglikemijski učinak aloe vere, a u istraživanju su sudjelovali miševi. Ekstrakti gela i listova aloe vere smanjili razinu glukoze u krvi kod miševa. Smatra se kako bi listovi aloe vere u obliku gela mogli biti korisni kao tretman kod dijabetesa.

Ostale zdravstvene prednosti aloe vere: 

  • Uništava bakterije, viruse, gljivice, larve, parazite i spore u ljudskom organizmu i to zahvaljujući aktivnim sastojcima poput: sumpora, lupeola, salicilne kiseline, cimetne kiseline, ureje i fenola. 
  • Jača imunološki sustav, a samim time i otpornost organizma. 
  • Smanjuje intenzitet upala – B-sitosterol u aloe veri pomaže kod sprječavanja upale.
  • Djeluje antioksidativno na naš organizam. 
  • Potiče rad metabolizma te organa poput jetre, žuči, bubrega, srca, probavnog i živčanog sustava. 
  • Pomaže u odvikavanju od pušenja, alkohola i drugih opojnih droga. 
  • Ubrzava procese zacjeljivanja kože
  • Pomaže u stanjima poput tuberkuloze.
  • Pomaže u liječenju čira na želucu
  • Pomaže u prevenciji raznih vrsta raka
  • Pomaže u liječenju bolesti abdomena
  • Pomaže u liječenju i kontroliranju brojnih alergija
  • Kontrolira krvni tlak te utječe na zdravlje kardiovaskularnog sustava. 

Istraživanje objavljeno 2014. godine u časopisu Letters in Applied Microbiology bavilo se učinkom gela aloe vere na peptički ulkus (čir na želucu). Pokazalo se da ekstrakti lista aloe vere pomažu u detoksikaciji organizma te izlučivanju toksina iz tijela, pozitivno utječu na probavu i korišteni su kao tretman za peptički ulkus. U studiji je korišten ekstrakt iz lista aloe vere stare pet godina. Dokazano je kako ekstrakti iz lista aloe vere imaju inhibirajući učinak na spore bakterije Helicobacter pylori. Smatra se kako aloe vera korištena zajedno s antibioticima ima snažan učinak na smanjenje infekcije s Helicobacter pylori.

Aloe vera za probavu

Loša probava je povezana s mnogim bolestima, a pravilno funkcioniranje probavnog trakta je jedan od ključnih temelja kod zdravlja. Aloe vera će umiriti i očistiti probavni trakt te poboljšati probavu, a također će smanjiti količinu štetnih bakterija u crijevima.

Aloe vera je vrlo snažan laksativ. Donosimo vam recept uz koji će vaša crijeva biti sretnija 🙂

Potrebni sastojci:

  • 100 grama svježeg lista aloe vere,
  • 100 grama cvijeta, lista i korijena cikorije,
  • 100 grama pelina,
  • 100 grama bobica borovnice,
  • 200 grama pčelinjih saća s medom,
  • 1,5 litra rakije.

Sve sastojke sameljite u stroju za mljevenje mesa, a potom dodajte u tamnu staklenku i dolijte rakiju. Pomiješajte i zatvorite da odstoji desetak dana. Procijedite i ulijte u tamnu posudu te držite u hladnjaku. Pijte 8 dana po 2 žlice prije obroka te kuru ponavljajte najmanje jednom mjesečno.

Želatina u aloe veri je ista kao i kod algi te chia sjemenki koje će vam pomoći apsorbirati toksine kroz debelo crijevo. Želatina aloe vere će vam pomoći u procesu detoksikacije i eliminacije otpada iz tijela. Aloe vera će pomoći u alkalizaciji vašeg tijela te će tako spriječiti razvoj virusa i bakterija. 

Aloe vera pomaže kod bolesti kardiovaskularnog sustava

Istraživanja su pokazala kako aloe vera povećava mogućnost transporta kisika i širenja crvenih krvnih stanica. Beta sitosterol u aloe veri pomaže sniziti kolesterol, regulira krvni tlak te poboljšava cirkulaciju i oksidaciju krvi.

Studija provedena 2019. godine pri Mashhad University of Medical Sciences u Iranu ispitivala je učinak aloe vere na metabolički sindrom koji povećava rizik od dijabetesa tip 2 i kardiovaskularnih bolesti. Rezultati studije su pokazali kako aloe vera pozitivno utječe na zdravlje srca, utječe na snižavanje lipida u krvi, smanjuje krvni tlak i smanjuje rizik od pretilosti. 

Aloe vera za imunitet

Polisaharidi u aloe veri pomažu u borbi protiv virusa te tako jačaju imunološki sustav. Zbog svoje visoke razine antioksidansa, aloe vera također pomaže u borbi protiv slobodnih radikala koji doprinose procesu starenja. Aloe vera je isto tako antipiretik, što znači da smanjuje i sprječava groznicu.

Aloe vera je ljekovita za kožu

Zbog svojih dobro poznatih, ljekovitih svojstava za kožu, Aloe vera je danas neizbježan spoj u kozmetičkoj industriji. Poznato je da pomaže kod bržeg zacjeljivanja rana, opeklina, ogrebotina pa čak i kod psorijaze, a njeno analgetičko djelovanje pomaže kod ublažavanja boli kod rana.

Osim svega navedenog, aloe vera također ublažava svrbež i smanjuje krvarenje, a zbog visokog udjela vode u njoj, vaša koža će biti hidratizirana, a samim time i pomlađena za nekoliko godina. Aloe vera će povećati elastičnost kože, čineći ju fleksibilnom i mekanom.

2018. godine pri University of Miami Miller School of Medicine provedena je studija kojoj je cilj bio ispitati aloe vere kao potencijalni lijek za rane i opekline. Rezultati su pokazali kako aloe vera značajno stimulira efekte koji utječu na proliferaciju stanica i migraciju fibroblasta i keratinocita. Dokazan je učinak aloe vere na zarastanje rana i ublažavanje opeklina.

Aloe vera – nuspojave

Aloe vera je izuzetno ljekovita, no može biti štetna ako se uzima u prekomjernim količinama. Dugotrajna i prekomjerna uporaba može dovesti do gubitka elektrolita, posebno kalija. Također, pokušajte izbjeći uzimanje aloe vere u trudnoći, tijekom menstruacije i ako imate hemoroide ili degeneraciju jetre.

Aloe veru koristite samo onda kada vam je potrebno te dozirajte pažljivo prema svojim zdravstvenim potrebama jer ona u prekomjernoj količini može kao i većina ljekovitih biljaka dovesti do neželjenih rezultata.

Ako pretjerate s proizvodima s aloe verom, možete imati problema sa stolicom, točnije proljevom jer velik broj proizvoda s aloe verom sadrži laksativ. Sok od aloe vere ne bi trebale konzumirati osobe koje su bile podvrgnute transplantaciji organa, trudnice i dojilje te osobe koje pate od snažnih bolova u trbuhu. 

Aloe vera – recept za sok

Zbog velikog broja vaših upita, odlučili smo istražiti najbolji mogući prirodni recept za Aloe vera sok. Ako ste skeptici i sumnjate u prednosti ovog prirodnog soka, napravite ga i sami prosudite. Radi se o jednom od najzdravijih dodataka svakodnevnoj prehrani. Svakodnevnom konzumacijom ovog prirodnog napitka možete doprinijeti ukupnom zdravlju te podići razinu energije.

Prema članku objavljenom 2018. godine u časopisu International Journal of Clinical Pharmacology and Therapeutics  dnevni unos soka od aloe vere ne bi trebao biti veći od 30 – 40 mL jer može imati jaki laksativni i toksični učinak. 

Najbolje bi bilo kada biste imali svoju aloe vera biljku. Ako je već imate, odsijecite list koji je bliže tlu. Listovi koji su bliže tlu su zreliji te obiluju korisnim sastojcima. Ako primijetite da se vrhovi listova suše, to znači da je sadržaj sok maksimalan i da je list pun korisnih sastojaka. 

Nakon rezanja list ne smije ostati na svjetlu jer će izgubiti svoja ljekovita svojstva.

Kako biste dobili litru soka, odrežite komad od 10 – 15 centimetara dužine. Ako želite 2 -3 litre soka, koristite sam gel od jednog lista. oštrim nožem uklonite trnovite rubove lista, a zatim isperite list pod hladnom vodom. Odvojite gel od lista. 

Gel s lista možete ukloniti koristeći žlicu. Gel stavite u blender te ga miješajte dok ne postane gladak. Kako biste dobili jednu čašu Aloe vera soka, dodajte dvije žlice gela u 250 ml vode. Preostali dio gela prelijte u bocu ili posudicu te ga stavite u hladnjak.

Ispijanje ovog prekrasnog soka se preporučuje ujutro kako bi tijelo moglo apsorbirati što više hranjivih i ljekovitih sastojaka. Ako se za konzumaciju odlučite u večernjim satima, neka to bude barem 3 sata prije spavanja.

aloe vera sok

Aloe vera (gel) za lice – recept

Za domaći losion od Aloe vere potrebni su vam sljedeći sastojci:

  • gel iz manjeg lista aloe,
  • 0,5 ekstra djevičanskog kokosovog ulja,
  • 3 kapi esencijalnog ulja lavande.

Postupak:

U blenderu dobro usitnite svježi gel iz lista aloe. Masu ulijte u zdjelicu s kokosovim uljem. Nakon toga mikserom miješajte 10 minuta sve dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Nakon toga dodajte još najmanje 3 kapi esencijalnog ulja lavande te stavite u staklenku koju možete zatvoriti kako bi smjesa u hladnjaku mogla stajati nekoliko tjedana. 

Ovaj losion se koristi za njegu i hidratizaciju kože, lica i tijela, a posebno nakon kupanja. Osim toga može poslužiti kao priručno sredstvo za uklanjanje šminke.

Aloe vera gel – gdje kupiti?

Aloa vera gel možete kupiti u biljnim ljekarnama ili prodavaonicama zdrave hrane, a za kvalitetan gel potrebno je izdvojiti nešto više novca. 

Aloe vera gel – cijena

Cijena aloe vera gela kreće od 60 kn na više, ovisno o porijeklu, čistoći proizvoda te veličini pakiranja.

Moglo bi vas zanimati:

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Hęś, M., Dziedzic, K., Górecka, D., Jędrusek-Golińska, A., & Gujska, E. (2019). Aloe vera (L.) Webb.: Natural Sources of Antioxidants – A Review. Plant Foods for Human Nutrition (Dordrecht, Netherlands), 74(3), 255–265.
  2. Del Valle-Laisequilla, C. F., Trejo-Jasso, C., Huerta-Cruz, J. C., Barranco-Garduño, L. M., Rodríguez-Silverio, J., Rocha-González, H. I., & Reyes-García, J. G. (2018). Efficacy and safety of a fixed-dose combination of D-norpseudoephedrine, triiodothyronine, atropine, aloin, and diazepam in obese patients
. International Journal of Clinical Pharmacology and Therapeutics, 56(11), 531–538.
  3. Shakib, Z., Shahraki, N., Razavi, B. M., & Hosseinzadeh, H. (2019). Aloe vera as an herbal medicine in the treatment of metabolic syndrome: A review. Phytotherapy Research : PTR, 33(10), 2649–2660.
  4. Okyar, A., Can, A., Akev, N., Baktir, G., & Sütlüpinar, N. (2001). Effect of Aloe vera leaves on blood glucose level in type I and type II diabetic rat models. Phytotherapy Research : PTR, 15(2), 157–161.
  5. Teplicki, E., Ma, Q., Castillo, D. E., Zarei, M., Hustad, A. P., Chen, J., & Li, J. (2018). The Effects of Aloe vera on Wound Healing in Cell Proliferation, Migration, and Viability. Wounds : a Compendium of Clinical Research and Practice, 30(9), 263–268.
  6. Cellini, L., Di Bartolomeo, S., Di Campli, E., Genovese, S., Locatelli, M., & Di Giulio, M. (2014). In vitro activity of Aloe vera inner gel against Helicobacter pylori strains. Letters in Applied Microbiology, 59(1), 43–48.
  7. Hamman J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules (Basel, Switzerland), 13(8), 1599–1616.

Saznajte više o detoksikaciji organizma u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o imunitetu u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o probavi u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

6.67 / 5   3

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu