Bundeva – dar iz prirode

Bundeve

Jesen nam nudi fantastičnu nutritivno kvalitetnu namirnicu – bundevu. Kada pomislimo na svježe bundeve, prvo što će nam pasti na pamet su zanimljive ručno izrađene svjetiljke koje radimo za Noć vještica. Bundeva nije samo ukusna, već je i puna hranjivih tvari. Meso bundeve lako je probavljiva namirnica, male energetske vrijednosti (u 100 g buče ima oko 28 kalorija), a mogu je jesti svi. Odličan je izvor vlakana, kalija, selena, vitamina A, beta-karotena, alfa-karotena, beta-kriptoksantina i luteina.

Ovo bogatstvo antioksidansa jača naš imunitet i smanjuje rizik od raka i drugih opasnih bolesti.

Bundeva je bogata složenim ugljikohidratima, što znači da nam pomaže da održimo stabilnom razinu šećera u krvi. Zato ju preporučujemo osobama koje imaju problema s dijabetesom, krvožilnim sustavom, očima ili kožom.

Bundeva
Foto: Unsplash

Bučine sjemenke

Bučine sjemenke imaju veliku energetsku vrijednost (u 100 g sjemenki ima oko 467 kalorija), ali jedna šaka sjemenki kao međuobrok može vam donijeti niz dobrih sastojaka, kao što su omega-3 masne kiseline i fitosteroli koji pomažu kod povišenog kolesterola.

Sjemenke sadrže tvari kukurbitacine koji pomažu kod povećane prostate i mogu spriječiti pretvaranje testosterona u mnogo jači oblik tog hormona, dihidro-testosterona, koji je povezan s dobroćudnim povećanjem prostate.

Sjemenke sadrže i kvalitetne proteine, u 100 g ima oko 54 % preporučene dnevne doze. U šaki sjemenki ima više proteina nego u mesnom odresku prosječne veličine. Osim toga, sjemenke su odličan izvor aminokiselina triptofan i glutamata koji pomažu u smanjenju tjeskobe i razdražljivosti.

Bučino ulje

Bučino ulje sadrži malo bogatstvo nezasićenih masnih kiselina, velik postotak beta karotena, vitamina E i kalija.

Lecitin iz tog ulja pomaže u sprječavanju ateroskleroze (nakupljanja štetnih plakova na stijenkama krvnih žila što vodi srčanim bolestima), te pozitivno djeluje na snižavanje razine kolesterola u krvi.

Najbolje je bučino ulje dobiveno hladnim prešanjem.

Iako se bundeva najčešće konzumira pečena u pećnici, od nje se mogu pripremiti ukusne juhe, jela od povrća, pa i deserti. Njezin blago slatkasti, ali pun okus izvrsno se slaže s različitim začinima od muškatnog oraščića, kima, klinčića do papra i đumbira. Kušajte je u gustim krepkim juhama, varivima i rižotu.

Ovo je moja omiljena juha:

Juha od bundeve

Juha od bundeve
Foto: Unsplash

Sastojci:

  • 500 g bundeve
  • 2 mrkve
  • 1 veći krumpir
  • sol
  • kurkuma
  • bijeli papar

Priprema:

Sve povrće očistite pa narežite na kockice. Sastojke stavite u lonac i prelijte vodom. Kada zakuha, smanjite vatru i kuhajte 10 – 15 minuta. Izmiksajte u kremu i vratite na vatru da još jednom zakuha te začinite. Možete ukrasiti listićima peršina i dodati 1 žlicu bučinog ulja neposredno prije konzumiranja.

Bundeva zbog bogatstva vitamina i minerala ima dobro djelovanje i na kožu.

Maska od bundeve

U narodnoj medicini kažu da bundeva dobro djeluje izvana, baš kao i iznutra.

  • Šalicu svježe očišćenog mesa bundeve izmiksati u blenderu i nanijeti na očišćenu kožu i ostaviti 10 minuta.
  • Bundeva će očistiti i suziti pore, a koža će uzeti potrebne vitamine i minerale.
  • Posebno je dobra za kožu sklonu aknama i miteserima.
Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.33 / 5   6

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: bučine sjemenke nutritivna vrijednost, sjemenke bundeve nutritivna vrijednost, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu