Jesenski vegetarijanski meni

jesenski meni

Jesen. Kako kišni dolaze i zamjenjuju ljetne dane, tako se i izbor voća i povrća smanjuje te se čini kako vegetarijanski meni postaje siromašniji svakoga dana. No, žutozlatni tonovi prirode donose namirnice koje će nas zagrijati i opskrbiti potrebnim vitaminima i mineralima u hladnijim danima. 

Ja vjerujem u inteligenciju prirode i da nam ona daje upravo ono što nam u određeno doba godine treba. Prema indijskoj tradicionalnoj medicini, ayurvedi, u jesenjem godišnjem dobu dominira element vate (zraka).

Da bismo održali energetsku ravnotežu u organizmu, u jesenjim danima potreban nam je topao, hranjiv doručak (zobene pahuljice, kaše od integralnih žitarica), lagana hrana za ručak (basmati riža, mung-grah, integralni kruh, povrće kuhano na pari) te topla juha za večeru. Od napitaka, biljni čajevi i kompoti.

Najljepša uspomena na jesen meni je pravljenje zimnice. Uistinu se divim našim precima i njihovim metodama očuvanja povrća za hladne snježne dane, u vrijeme kada nije bilo supermarketa i uvoza iz tropskih zemalja. Njihova domišljatost da sačuvaju povrće u obliku ajvara, povrća za đuveč, umaka od rajčice, domaće vegete te voća pravljenjem džemova i pekmeza u meni budi duboko poštovanje. I upravo to me ponuka da napravim vlastitu zimnicu, iako je danas većina povrća, pa čak i zimnice, dostupna u prodaji. Ako se odlučite za pravljenje zimnice, preporučujem vam knjigu „Zimnica bez konzervansa“ od Tončike Cukrov.

Sušenje voća još je jedan način čuvanja voća za zimu. U doba obilja jabuka, krušaka i dunja, uz malo truda, možete sami osušiti voće za zimske kompote i kolače.

Potrebno je voće narezati na tanke kriške, nanizati na konac ili raširiti na papiru i ostaviti da se suši na toplom mjestu. Za poseban „zimski“ okus, u kompot možete dodati štapić cimeta, malo kardamona, muškatni oraščić, vanilin šećer… Za posebne prilike, možete napraviti i punč.

Lubenice, dinje, tropsko voće polako zamjenjuju dunje, divlje kruške, jabuke, kestenje… No, imaju i one svoju čar i zamaman okus i miris.

Kruh od jabuka i kompot od dunja moja su najljepša asocijacija na jesen, kao i ćurta (vrsta bundeve), juha od bundeve ili tikve, čorbice od leće i heljde. Pečurke su dar prirode koji obiluje vitaminima i mineralima, kao i kestenje. Kestenje, prženo s povrćem prava je delikatesa, kao i poslastice, poput kesten pirea ili marcipana.

Možda niste znali, balkanska regija je bogata tikvama i bundevama (čak i rijetkim vrstama). Bundeve su hranjive (bogate su betakarotenom, mineralima i vlaknima) i ljekovite, od njih se mogu spremati slatka, kao i slana jela. Sjemenke bundeve bogate su proteinima, poboljšavaju moždane funkcije, čiste organizam od parazita te sadrže selen i cink.

Uz domaći kompot, sušeno voće, džem, kolače s cimetom, ajvar, zakiseljenu salatu koju ste sami pripremili, domaću juhu od povrća, prženo kestenje i delikatese od bundeve, ova jesen će vam ugrijati tijelo i dušu.

Članak objavljen:

Saznajte više o vegetarijanstvu u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu