Menta (Mentha piperita) – uzgoj

menta

Menta ili metvica, (nana) je poznata kao ljekovita biljka pogodna za pripremu čajeva, a može se koristiti i kao začin u raznim jelima. Pretpostavlja se da se menta koristi najmanje 10.000 godina. Menta je danas popularna u gotovo svim krajevima svijeta. 

Menta se upotrebljava u pripremi slatkih i slanih jela. Može se dodati u brojna jela od povrća, a naročito grahorice koje postaju lakše probavljive. Menta se najčešće koristi kao čaj, a odlično se slaže s bosiljkom, limunovom koricom i cimetom.

Menta ima osvježavajući okus, stoga se često nalazi u pastama za zube i osvježivačima daha. Ona smiruje bolove i grčeve, lupanje srca zbog nervoze te tjeskobu i nemir. Prema grčkoj mitologiji, menta je bila nimfa koju je progonio bog podzemlja Had. Mentu je od Hada spasila Perzefona koja ju je pretvorila u biljku – metvicu.

Danas razlikujemo preko 250 vrsta mente. Menta se upotrebljava u prehrambenoj, kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji. Najpoznatije vrste su paprena metvica i klasasta metvica. Više o dobrobitima i ljekovitim svojstvima mente doznajte u nastavku teksta. 

menta

Menta – biljka

Menta je jedna od najvažnijih biljaka ljekovitog djelovanja koja se koristi za proizvodnju eteričnog ulja. Dijelovi mente koji se upotrebljavaju kao lijek su list i stabljika s listovima. U Hrvatskoj je najraširenija vrsta metvice pod nazivom rubescen. Menta ovisno o uvjetima u kojima se razvija može narasti i do 130 cm.

Listovi mente su jajoliki i izduženi u šiljaste vrhove s kratkim peteljkama. Menta ima izrazito ugodan miris i okus. Kao biljka sadrži više od dvadeset sastojaka, među njima i mentol koji je ujedno i najvažniji sastojak. Najveći udio mentola se nalazi u mladim listovima mente. Kvalitetno eterično ulje sadrži visok postotak mentola.

Menta se koristi u pripremi juha, salata, jela od povrća, poslastica ali i u osvježavajućim napicima. Odlično se slaže s graškom, krastavcima i rajčicama te ananasom, limunom, narančom i dinjom. Mentu možete dodati u jogurt ili u domaću čokoladu

Menta – uzgoj

Metvica se u pravilu uzgaja na površinama koje su okrenute prema jugu. Riječ je o biljci koja je osjetljiva na kvalitetu tla. Menta najbolje uspijeva u umjerenim klimatskim uvjetima. Površina tla na kojoj se sadi, mora biti što ravnija. Metvica se u pravilu može uzgajati dvije godine na istom tlu. Ore se na dubinu 30-33 cm, a rahli sloj treba biti debljine između 10-12 centimetara.

Menta se razmnožava vegetativno kako se ne bi izmijenila svojstva hibrida. Više o specifičnim stavkama uzgoja mente možete doznati na stranicama AgroKluba. 

Menta metvica – razlika

Na našim prostorima su posebno poznate dvije vrste – Mentha piperita odnosno paprena metvica (pepermint) i Mentha longifolia ili dugolisna metvica. Znalci tvrde da je dugolisna menta ljekovitija te da ima snažno antioksidativno i antibakterijsko djelovanje. Razlike u djelovanju čaja gotovo da i nema, tako da je posve svejedno koju ćete vrstu koristiti.

menta

Menta – zdravstvene prednosti

Menta je jedna od onih biljaka koje biste uvijek trebali imati u svojem domu. Stari Rimljani su mentu koristili kao lijek za liječenje probavnih tegoba, glavobolje, kašlja, urinarnih teškoća, uboda insekata te zmijskih ugriza. Menta kao lijek je u starim vremenima bila poznata i po svojem afrodizijačkom djelovanju. Arapi još i danas piju čaj od mente kako bi potaknuli svoju muževnost

Menta je prepoznatljiva po aktivaciji receptora kože osjetljivih na hladnoću, pri čemu se javlja osjećaj hlađenja. Menta se koristi na sljedeće načine: 

  • pomaže u otklanjanju stresa, 
  • ublažava nesanicu
  • pomaže u procesu mršavljenja
  • sprječava nastanak bolesti desni, 
  • pomaže u slučaju lošeg zadaha
  • sprječava nastanak probavnih tegoba, 
  • potpomaže rad imunološkog sustava
  • pomaže u suzbijanju infekcija i upala, 
  • pomaže u suzbijanju peruti
  • pomaže u otklanjanju mučnine i povraćanja
  • djeluje kao sredstvo protiv nadimanja
  • smiruje simptome iritabilnog crijeva, proljeva i želučanih grčeva, 
  • pomaže kod simptoma prehlade i gripe
  • pomaže u suzbijanju apetita.

Menta djeluje kao prirodno sredstvo protiv nadimanja i bolova u probavnom traktu. Čaj od mente obiluje kalcijem i vitaminom B koji potiču rad imunološkog sustava. 

menta

Menta čaj – nuspojave

Osobe koje pate od gastroezofagealnog refluksa mogu osjetiti simptome koji su posljedica konzumacije mente. Konzumacija čaja od mente se ne preporučuje trudnicama jer može uzrokovati opuštanje maternice što povećava rizik od pobačaja. Osobe koje imaju povijest spontanih pobačaja trebale bi se suzdržati od konzumacije mente u vrijeme trudnoće.

Čaj od mente ne preporučuje se ni dojiljama jer može biti potencijalno štetan za dojenčad. U slučaju da koristite lijekove, a željeli biste konzumirati i čaj od mente, prethodno se konzultirajte s liječnikom kako menta ne bi poništila djelovanje lijeka.

Čaj od mente biste trebali izbjegavati i u slučaju da ste alergični na mentol. Prekomjerna količina čaja od mente može uzrokovati grčeve, proljev, pospanost, bol u mišićima, spore otkucaje srca te drhtanje

Menta – gdje kupiti i cijena

Sadnice mente možete potražiti u poljoprivrednim trgovinama, putem Njuškala ili jednostavno možete zamoliti (ako netko uzgaja) svoje susjede za nekoliko sadnica. Proizvode od mente možete potražiti u svim bolje opremljenim prodavaonicama, prodavaonicama zdrave prehrane ili putem web shopa. Za vas smo izdvojili one koji su nam se najviše svidjeli:

  • Zdravi dućan – Bio sredstvo za čišćenje kupaonice Menta (500 ml) – 34,50 kn.
  • Zdravi dućan – Menta čaj filter – 9,80 kn.
  • Ljekarne Čović-Pavišić – Eterično ulje Menta (10 ml) – 31,59 kn. 
  • Fino.hr – Menta svježa, teglica (150 g) – 16,00 kn.
  • Bio&Bio – Menta u teglici – 13,90 kn.
  • Priroda&Društvo – Agristar čaj menta list, (30 g) – 12,90 kn.

Jeste li već isprobali čaj od mente? Koliko je zapravo snažan začin menta recepti govore sami za sebe, jeste li već koristili mentu u pripremi nekog ukusnog jela? – Pišite nam vaša iskustva u komentarima! 🙂

Više o menti možete doznati u našim člancima: 

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.33 / 5   6

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu