Veganski božićni ručak: Rapsodija okusa, tekstura i boja! Imamo prijedlog menija koji osvaja i mesojede

vegetarijanski ručak koji osvaja mesoždere

Volim jesti. Obožavam povrće na svakojake načine i to vam danas predstavljam kao ideju za veganski božićni ručak. Ima više od 15 vrsta povrća, nešto orašastih plodova, voćaka, maslinovo ulje i balzamični ocat.

Rapsodija okusa, tekstura i boja.

Veganski božićni ručak – prijedlog menija

Sastojci su dostatni za otprilike četiri osobe, čak i ako izdašnije od mene napunite tanjure.

Pesto od kelja
FOTO: Mare

Hladno predjelo

Za hladno predjelo predlažem pesto od kelja i oraha na prepečenom kruhu s beluga lećom i narom.

Sastojci:
Sastojci za serviranje:
  • 8 manjih kriški kruha
  • 20 g beluga crne leće
  • 1/4 nara.
Priprema
  1. Listove kelja očistite od debljih dijelova tzv. stabljike i narežite na trakice. Pomiješajte dobro s maslinovim uljem, balzamičnim octom i solju te kratko pržite u tavi zajedno s orasima. Otprilike 3 – 5 minuta.
  2. Prebacite sve u blender i kratko usitnite da dobijete pesto. Nije potrebno da se pretvori u glatku pastu, ukusnije će biti ako ima hrskaviju teksturu.
  3. Beluga leću skuhajte sukladno uputama, nar očistite, a kriške kruha prije tostiranja po želji možete premazati maslinovim uljem.
  4. Servirajte pesto na tostiranom kruhu, koji po želji možete namazati veganskim maslacem, te po svemu dodajte kuhanu beluga leću i očišćeni nar.
Juha od poriluka i krumpira
FOTO: Mare

Juha

Što je božićni ručak bez juhe? Predlažem juhu od poriluka i krumpira.

Sastojci:
Priprema
  1. U loncu ugrijte maslinovo ulje, dodajte poriluk narezan na kolutiće i pirjajte dok ne omekša.
  2. Potom dodajte oguljen i na kockice narezan krumpir, ulite povrtni temeljac i začinite solju i paprom te kuhajte 25 – 30 minuta na polujakoj vatri.
  3. Odmaknite s vatre i usitnite štapnim mikserom dok juha ne postane kremasta.
  4. Pri serviranju možete dekorirati svježim komoračem i laticama jestivog cvijeća.
Fagottini punjeni bundevom
FOTO: Mare

Toplo predjelo

Fagottini punjeni kremom od bundeve, tofua i humusa u nježnom umaku od brokule, veganskog maslaca i kadulje moj su prijedlog božićnog toplog predjela.

Sastojci za tijesto:
  • 150 g glatkog pšeničnog brašna
  • 120 ml vruće vode
  • prstohvat soli.
Sastojci za punjenje:
Sastojci za umak:
  • 1 manja glavica brokule
  • 3 jušne žlice veganskog maslaca
  • sol
  • papar
  • listići kadulje.
Sastojak za serviranje:
  • po želji malo veganskog feta sira.
Priprema
  1. Tijesto zamijesite na način da vruću vodu ulijete u brašno, posolite i promiješate. Možete najprije kuhačom ili vilicom jer je vruće, pa onda s rukama.
  2. Kada prebacite na površinu, mijesite ga 10-ak minuta dok ne postane svilenkasto glatko. Ostavite da odmori 30 minuta, pokriveno. Zamijesili ste tijesto s vrućom vodom da dobijete tijesto kao za potsticker dumplings jer fagottine nećete kuhati, neko zapeći u tavi na ulju i dovršiti s malo vode/pare.
  3. Punjenje napravite tako da skuhanu ili pečenu bundevu izblendate s tofuom i humusom, a po potrebi dodatno začinite. Ovisi koliko vam je humus intenzivan, zato najprije izblendajte bez začina pa onda tek dodajte, kad isprobate.
  4. Tijesto izvaljajte na jako tanko, slobodno pobrašnite ako se lijepi, a zatim odrežite jednake kvadratiće. Moji su bili otprilike 8 x 8 cm.
  5. Stavite na sredinu svakog kvadratića čajnu žličicu punjenja i spojite raviol na način da formirate maleni paketić ili pisamce. No, ako vam se čini kompliciranim, slobodno ih režite na bilo koji drugi oblik za raviole ili dumplingse.
  6. U tavi ugrijte biljno ulje, ne previše, čisto da premažete dno tave, a na to položite fagottine/raviole i pecite dok dio na kojem leže u tavi ne dobije zlatnu hrskavu koricu.
  7. Zatim ulijte malo vode. Koliko malo ovisit će o tavi i koliko ste fagottina stavili. Recimo, u jednu napunjenu veliku tavu ide oko 100 ml vode. Brzo pokrijte poklopcem i pustite da se fagottini kuhaju u pari. Kad voda ispari, gotovi su.
  8. Brokulu kuhajte na pari, a maslac lagano otopite u tavi.
  9. Pomiješajte s kuhanom brokulom i usitnite sve štapnim mikserom ili u blenderu. Vratite nazad na srednje jaku vatru, dodajte listiće kadulje i začinite. Kratko pirjajte 1 – 2 minute i servirajte s fagottinima, a po želji po svemu možete smrviti malo veganskog feta sira.
Medaljoni od gljiva
FOTO: Mare

Glavno jelo

Veganski božićni ručak zaslužuje posebno glavno jelo, a moj prijedlog su medaljoni od gljiva, patlidžana i pšeničnog glutena u umaku od lješnjaka, maslinovog ulja i papra te kao prilog miješano pečeno povrće.

Sastojci za medaljone:
Sastojci za marinadu:
Priprema
  1. Gljive očistite i grubo narežite na jednake dijelove, a patlidžan prethodno odgorčite i nakon toga narežite na manje kockice. Luk i mrkvu također narežite na sitnije. Nije toliko bitno da ste pedantni jer sve naposljetku ide u blender.
  2. Ugrijte ulje i prebacite povrće da se lijepo zapeče. Začinite paprom, češnjakom i začinom za piletinu, a solit ćete na samom kraju kako gljive ne bi ispustile previše vode. Uz stalno miješanje dinstajte 15-ak minuta, a zatim prebacite u blender i skroz usitnite.
  3. Prebacite u posudu i dodajte pšenični gluten i prašak za pecivo. Zamijesite tijesto, bez da previše mijesite. Čisto da se sve prožme, trebali biste biti gotovi za minutu, najviše dvije.
  4. Napravite medaljone, pokušajte da su svi otprilike jednaki, možete si pomoći s vagom. Moji su, recimo, težili 30 g svaki.
  5. Umočite svaki u marinadu (pomiješajte sve sastojke) i zamotajte u aluminijsku foliju. Kuhajte na pari 30-ak minuta ili u vrućoj vodi 20-ak. Najidealnije bi bilo da dio ovog koraka radite dan prije, možete čak i par dana prije, ali neće biti strašno ni ako bude sve isti dan. Meni se tekstura više sviđa kad odstoje jedan dan jer se svi sastojci stabiliziraju.
  6. Uglavnom, kad su kuhani, izvadite ih iz folije i naglo pecite na grill ili običnoj tavi da se zapeku sa svih strana i stvore hrskavu vanjsku koricu.

Za to vrijeme pripremite umak od lješnjaka.

Sastojci za umak od lješnjaka:
  • 1 šaka lješnjaka
  • 100 ml biljnog vrhnja za kuhanje
  • 4 jušne žlice maslinovog ulja
  • 1 jušna žlica šarenog papra u zrnu
  • sol.
Priprema
  1. Kratko tostirajte lješnjake na tavi, zatim ih dobro protrljajte u krpi da skinete što više opne, a ako koristite već očišćene, također ih prethodno tostirajte na tavi da otpuste svoja ulja prije blendanja.
  2. Prebacite u blender, dodajte maslinovo ulje i vrhnje te blendajte dok ne dobijete glatku kremu.
  3. Vratite nazad u tavu, dodajte zrna papra i začinite solju.

Evo i recepta za pečeno povrće koje se ovdje našlo u ulozi priloga.

Sastojci za pečeno povrće:
  • 2 crne rotkve
  • 10-ak prokulica
  • 4 manje mrkvice (ja sam kombinirala narančastu, ljubičastu i žutu mrkvu)
  • 4 batata (ja sam koristila bijeli)
  • 4 – 6 manjih rajčica
  • 10-ak malih lučica (ili 2 ljutike ili 1 luk na kriške)
  • maslinovo ulje
  • sol
  • papar
  • ružmarin
  • mažuran.
Priprema
  1. Povrće dobro operite. Narežite rotkvu na četvrtine ako je manja ili na kriške ako je veća, prokulicama na korijenu zarežite mali x, mrkvice presijecite napola (uzduž), a batat na otprilike slične dijelove kao rotkvu, pa zajedno s lučicama i rajčicama okupajte u mješavini maslinovog ulja, soli, papra, ružmarina i mažurana. Onako lijepo s rukama sve promiješajte da bude obavijeno uljem i začinima sa svih strana.
  2. Pecite na 200 °C, u ugrijanoj pećnici, 20-ak minuta. Želite li izbjeći da se zalijepi, slobodno koristite papir za pečenje.
Servirajte sve komponente glavnog jela na način da povrće po želji posipate svježim peršinom, a medaljone prelijete umakom od lješnjaka.

Želim vam dobar tek i da provedete blagdane onako kako ste si zamislili.

Svako dobro!

Ako su vam se svidjeli ovi recepti, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   3

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu