Indijska smokva – ljekovitost, uzgoj, cijena, kako očistiti i jesti

indijska smokva

Indijska smokva (lat. Opuntia ficus-indica) je najčešća vrsta ove porodice kaktusa. Naraste do 3 metra, a osim žutih cvjetova, ima i bijele, žute i ljubičasto crvene plodove. Po grmu ovaj kaktus proizvodi oko 6 kilograma ploda.

Bogat vitaminom C, plod ovog kaktusa pomaže jačanju imuniteta i poticanju probave, a može se konzumirati na razne načine. 

U nastavku članka pročitajte kako očistiti plod indijske smokve te koja ljekovita svojstva posjeduje.

Indijska smokva – uzgoj

Ovaj kaktus uzgaja se u toplijim područjima, iako podnosi i niže temperature. Porijeklom je iz Meksika, a u 16. stoljeću je proširena po ostatku svijeta.

“U Hrvatskoj je prisutnost indijske smokve zabilježena 1911. godine na otoku Lastovu, a danas taj kaktus raste diljem obale“, navode stručnjaci s agronomskog portala Plantea.

Podnosi sušu i može se uzgajati na slabijim tlima, ali nikako na vlažnom tlu. Plodovi indijske smokve nemaju „neprijatelja“, pa nisu potrebni pesticidi i drugi oblici zaštite prilikom uzgoja.

Ako se odlučite sami uzgajati indijsku smokvu, možete ju držati u teglici ili posaditi u vrt, ali mora dobivati dovoljno sunca. Kaktus je najbolje presaditi u kasno proljetno vrijeme.

Ako živite u hladnijem području, unesite kaktus kod temperatura nižih od -10 °C ili ga pokrijte.

Indijska smokva – razmnožavanje

Indijska smokva se može razmnožavati generativno (sjemenjem) i vegetativno (lisnim reznicama).

Ako želite uzgojiti indijsku smokvu pomoću sjemena, potrebno je 2 ili 3 sjemenke položiti na zemlju i lagano ih pritisnuti. Teglicu držite na toplom mjestu, ali u hladu. Zalijevajte kada zemlja postane suha na dodir. Ova metoda traje duže, a mogu proći 3 – 4 godine prije pojave cvjetova i plodova.

Za vegetativno razmnožavanje potreban je jedan zdravi mesnati komad kaktusa (lisna reznica). Polegnite odrezani komad na zemlju i pustite da stoji u hladu 1 – 2 tjedna. Kada rana na kaktusu zaraste, zakopajte donji dio kaktusa tako da stoji uspravno i smjestite ga na sunce.

indijska smokva uzgoj

Foto: Photospin

Indijska smokva – ljekovitost

100 grama ploda indijske smokve sadrži:

  • 41 kaloriju,
  • 0.5 grama ukupnih masti,
  • 5 miligrama natrija,
  • 9.6 ugljikohidrata, a od toga 3.6 grama dijetalnih vlakana,
  • 0.7 grama proteina,
  • 25 mikrograma beta karotena,
  • 6 mikrograma folne kiseline,
  • 220 miligrama kalija,
  • 85 miligrama magnezija,
  • 23% od preporučenog dnevnog unosa vitamina C,
  • 6% od preporučenog dnevnog unosa kalcija,
  • 1% od preporučenog dnevnog unosa vitamina A,
  • 2% od preporučenog dnevnog unosa željeza.

Indijska smokva iznimno je zdrava jer sadrži antivirusna, protuupalna i antikoagulacijska svojstva. Bogata je vlaknima, antioksidansima i linolenskom kiselinom, a sadrži i minerale kao što su kalcij, kalij, magnezij i fosfor. Sadrži dijetalna vlakna koja potiču rad crijevnih mišića i tako poboljšavaju probavu. 

Sok od indijske smokve ima jak antioksidacijski učinak na organizam, i to posebno zbog pigmenata betanina i indikaksantina, ističu meksički znanstvenici u radu objavljenom 2013. godine u časopisu Nutrients.

Neka preliminarna istraživanja pokazuju da konzumacija indijske smokve može sniziti koncentraciju šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2, a protuupalna svojstva ploda ovog kaktusa mogu djelovati povoljno na olakšavanje mamurluka.

Od sjemenki indijske smokve se radi skupocjeno ulje koje se koristi u kozmetičke svrhe.

indijska smokva Foto: Photospin

Indijska smokva – kako očistiti?

Ako plod koji kupite još uvijek ima bodljike, koristite rukavice prilikom čišćenja. Prije čišćenja preporučuje se da natopite plod u hladnoj vodi.

  1. Odrežite gornji i donji dio ploda oštrim nožem.
  2. Zarežite vertikalno po sredini, a zatim ogulite preostalu koru.

U nastavku možete pogledati i video demonstraciju.

Indijska smokva – kako jesti?

Plod indijske smokve možete jesti sirov kao i sve drugo voće nakon što ga očistite, ali morate pričekati da sazre. Najčešće mu je potrebno oko tjedan dana nakon kupnje da sazre, a trebao bi biti mekan na dodir kada bude spreman za konzumaciju. Okusom je sladak, ponekad kiseo te sličan lubenici ili kiviju.

Od ploda indijske smokve mogu se raditi ukusne marmelade ili slatkiši, a koristi se i za pripremu alkoholnih pića, sokova i sirupa. Američki domoroci koristili su ga za pripremu crvenog alkoholnog pića naziva „colonche“.

Da biste dobili sok indijske smokve potrebno je izblendati plodove, a potom dobivenu tekućinu procijediti. Za svrhe suplementiranja plod indijske smokve se može konzumirati u obliku kapsule ili ulja. Biljno ulje se dobiva od sjemenki.

Indijska smokva – recept za sirup

U nastavku pročitajte recept za slatki sirup od ploda indijske smokve.

Sastojci:

  • 25 očišćenih plodova indijske smokve,
  • 25 jušnih žlica šećera,
  • 25 jušnih žlica meda,
  • 2,5 paketića vanilin šećera,
  • 3 limuna,
  • malo vode.

Priprema:

  1. Stavite kuhati očišćene indijske smokve u malo vrele vode, pa dodajte šećer, med i limunov sok.
  2. Kada se sok zgusne, procijedite ga kroz sito ili gazu.
  3. Ohlađeni sirup prelijte u sterilizirane staklene boce i stavite u frižider.

indijska smokva sirup

Foto: Photospin

Indijska smokva – nuspojave

Postoje određene nuspojave koje se mogu pojaviti uslijed konzumiranja indijske smokve ili suplemenata izrađenih od nje. To su:

Iz tog razloga jedite manje količine ovog voća za početak ili se savjetujte s liječnikom prije početka uzimanja suplemenata.

Indijsku smokvu ne bi smjele konzumirati trudnice i dojilje zbog nedostatka podataka o njenom djelovanju. Također, zbog razrjeđivanja krvi, indijsku smokvu ne bi smjeli uzimati pacijenti barem dva tjedna prije operacije.

Indijska smokva – gdje kupiti?

Kada kupujete plod indijske smokve, obratite pozornost na boju. Boja bi trebala biti ravnomjerna i intenzivna ljubičasta ili narančasta. Bilo bi poželjno i da je voće maleno i glatko, bez bodlji.

Plod možete kupiti u nekim većim trgovinama, a ponekad ga možete pronaći i na tržnicama.

Indijska smokva – cijena

Ulje koštica indijske smokve je vrlo skupo, a 10 ml košta oko 150 kn. Sjeme indijske smokve možete kupiti za 45 kn za 100 sjemenki, dok se plod najčešće prodaje po komadu za oko 10 kn, ovisno o mjestu kupnje.

 

 

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Opuncija. (2019) Priroda i biljke. Plantea.
  2. Prickly Pear Cactus: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage. (2018) WebMD.
  3. Zeratsky, K. (2018) Does prickly pear have health benefits? Mayo Clinic.
  4. Grupa autora (2013) Antioxidant and Anticlastogenic Capacity of Prickly Pear JuiceNutrients. 5(10): 4145–4158.

Ocijenite članak

4.50 / 5   6

Foto: Photospin

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu