Jackfruit kao zamjena za meso ili ribu – recept za tri hranjive salate

ljetne salate s jackfrutom

Jeste li već čuli ili možda i probali jesti jackfruit?

Jackruit ili nangaka, je neobično velika i hranjiva voćka koja porijeklo vuče s jugozapada Indije gdje obilato raste, a zatim se proširila na druge dijelove Indije, jugoistočne Azije, Filipine, Tajland, Maleziju i Indoneziju, a raste i u Africi te je relativno je popularna i u Brazilu. Drveće obično raste u tropskim uvjetima, ali se može uzgajati i na Floridi, na Havajima i u Australiji. To je izrazito bitna informacija jer se jackfruit sve češće spominje kao jedno od najperspektivnijih rješenja za održivo hranjenje svijeta, a za to ima nekoliko bitnih razloga.

Brzo raste, izrazito je otporan na bolesti, visoku temperaturu i sušu, a jedno stablo godišnje može uzgojiti od 100 do 200 plodova prosječna težine od 10 do 30 kilograma po plodu. U usporedbi s intenzivnim kopnenim i vodenim resursima potrebnim za proizvodnju mesa, jackfruit je daleko učinkovitiji kao globalni izvor hrane.

jackfruit
Foto: Pixabay

Za jelo se koriste plod i sjemenka koja se može kuhati ili peći te kao takva ima okus sličan kestenu ili makadamiji, ili mljeti u brašno. Sam plod, kad je potpuno zreo i jede ga se sirovog, slatkog je okusa i sličan ananasu, mangu i banani.

Kada nije zreo, jackfruit je više neutralnog okusa poput krumpira i dobro se slaže sa slanim jelima i lako upija i poprima razne okuse ovisno o začinima i aromama s kojima ga se priprema. Upravo iz tog razloga u veganskoj kuhinji već nekoliko godina zauzima zvjezdani status jer izvrsno imitira razne okuse mesa ili tune.

Također, prepun je hranjivih sastojaka uključujući vlakna i antioksidanse, a 100 g jackfruita sadrži 95 kalorija, 1.5 g vlakana, 1.7 g proteina te vitaminima i mineralima: vitamin A, C, riboflavin, magnezij, kalij, bakar, mangan, a sjemenke obiluju kalijem, kalcijem i željezom.

Ostali nazivi za jackfruit su i jaka ili čaka (u Indiji), kathal (u Bangladešu), kanun(Tajland) te nagka (u Maleziji).

Kod nas u trgovinama možete pronaći jackfruit u komadićima dehidriran ili konzerviran u slanoj vodi ( mlad i/ili zelen), a i u slatkom sirupu ako se radi o zrelom plodu.

Kako pripremiti jackfruit?

Slično poput tofua ili tikvica nezreli jackfruit upija okuse s kojima se kuha, ali sam nema mnogo okusa. Možete ga dodavati raznim jelima, kao što su curry, čili, kao i juhama, salatama, tacosima te raznim sendvičima.

Ako želite koristiti jackfruit kao alternativu za meso, važno je uzeti u obzir da je jackfruit iako ima proteina, u konačnici ga ima manje nego što nalazimo u ostalim alternativama mesu i stoga ga je odlično upariti s namirnicama bogatim proteinima.

U tri kombinacije koje vam u nastavku donosim kao prijedlog za ljetne hranjive salate ja sam ga upravo vodeći se idejom da salate budu obogaćene proteinima, između ostalog, kombinirala s lećom, grahom i slanutkom.

jackfruit s kaparima
Foto: Mare

Koristila sam dehidrirani jackfruit koji sam 20-ak minuta marinirala u maslinovom ulju, soku limete, kaparima i kečapu od cikle, a zatim sam ga zajedno s marinadom 10-ak minuta dinstala da se zapeče, posolila i paprila. Tako pripremljen odličan je za razne kombinacije žitarica i povrća. Ovo su moji prijedlozi:

1. Jackfruit, kus kus, srca artičoka, kapari, crne masline, sušena rajčica i bosiljak.

jackfruit s maslinama
Foto: Mare

2. Jackfruit, ječam, beluga leća, slanutak, svježa rajčica i vlasac.

jackfruit s kaparima
Foto: Mare

3. Jackfruit, mix bijele i integralne thai riže, kukuruz, bijeli grah, svježi pikantni feferon i peršin.

jackfruit s kukuruzom
Foto: Mare

Više mojih recepata možete potražiti ovdje.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   2

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu