Peciva od integralnog brašna heljde – ideja za slasni veganski burger
- 1 komentara
- 1 min čitanja

Kod veganskih burgera koplja se najčešće lome na pljeskavici, ali ja ću ovog puta staviti naglasak na peciva.
Ova peciva nisu u potpunosti od heljdinog brašna već sam napravila mješavinu pšeničnog glatkog i integralnog heljdinog brašna. U ovakvom omjeru izbjegli smo da peciva budu teška, a dobili smo gušću teksturu od one klasične za burger peciva. Okus i miris heljdinog brašna je intenzivniji i pomalo orašasti pa je zato to brašno dosta često zastupljeno u slasticama.
U nekoj drugoj prilici predstavit ću vam neke slatke recepte, a sada još koji redak o ovom. Za izradu ovih peciva potrebna vam je i mlaćenica.
Mlaćenica ili Buttermilk je mlijeko koje ostaje nakon mlaćenja odnosno izrade maslaca, a kako dobiti vegansku mlaćenicu? Jako jednostavno.
U sojino mlijeko iscijedit ćemo sok od limuna i ostaviti par minuta da odstoji.
Kao ideja s čime iskombinirati ova peciva može vam poslužiti i ovaj moj prijedlog.
Kelj sam kratko skuhala na pari, premazala umakom majoneze, kikiriki maslaca i limete i po tome naredala sirove trakice mrkve.
Pljeskavicu sam zamijenila debljom kriškom batata kojeg sam pohala u smjesi od piva, brašna, začina i cornflakesa i na to sve stavila još klice od češnjaka.
Iznenadit ćete se kako se batat kremasto otopi i omekša, a izvana ostane fino hrskav.
Kao što možete primijetiti iskombinirala sam svakakve teksture, od sirovih, kuhanih na pari do pečenih i prženih i dobila slastan burger.

Za 8 peciva trebat će vam:
- 15 g svježeg kvasca,
- 2 žlice agave sirupa,
- 60 ml tople vode,
- 480 ml tople veganske mlaćenice,
- 60 g rastopljenog veganskog maslaca,
- 550 g pšeničnog glatkog brašna,
- 230 g integralnog brašna od heljde,
- 1 žlica soli.
Priprema:
- Pomiješajte 15 g kvasca, 60 ml tople vode, 1 žličicu agave sirupa, 2 žlice pšeničnog brašna i 1 žlicu brašna od heljde, pokrijte i ostavite da odstoji 30 minuta.
- Vegansku mlaćenicu napravite tako da u 480 ml sojinog ili nekog drugog biljnog mlijeka iscijedite sok jednog limuna.
- Dodajte vegansku mlaćenicu, veganski maslac, sol, agave sirup i postupno dodajte oba brašna dok ne dobijete kompaktnu teksturu tijesta. Oblikujte ga u kuglu, pokrijte i ostavite da se odmori / diže oko 90 min.
- Podijelite tijesto na osam jednakih dijelova, oblikujte mala peciva i stavite na namašćeni lim ili papir za pečenje. Ostavite da se diže 30 minuta. Po želji možete posuti pecivo nekim sjemenkama.
- Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva C, 15 do 20 minuta.
Dobar tek!
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Peciva od integralnog brašna heljde – ideja za slasni veganski burger
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Razlozi zbog kojih sam protiv česte uporabe ovakvih obroka.
1. Glatko brašno – ono je hrana visokog glikemijskog indeksa (GI) te kao za posljedicu ima visoku razinu inzulina u krvi. Inzulin kao anabolički hormon je zadužen za “građenje”. Ono što gradi je glikogen u mišićima (do 400gr), a višak glukoze sprema kao mast u masne stanice. Što znači, ako se ne bavite nekim sportom, te ne trošite glikogen iz mišića, masne naslage će biti sve veće. (https://www.healthline.com/nutrition/fix-the-hormones-that-make-you-fat)
2. Agavin sirup – kako se agavin sirup sastoji od puno fruktoze, a metabolizam fruktoze se odvija izravno u jetri, on ne diže šećer u krvi, te nema visoki GI. To je jedan od razloga zašto se smatra zdravim. Na žalost to je daleko od istine i možemo ga smatrati vukom u janječoj koži. Naime, agavin sirup SADRŽI 90% fruktoze, za razliku od šećera koji sadrži samo “50%”. Fruktoza je izrazito štetna, pošto se dio pretvara u glukozu i stvara zalihe glikogena u jetri (oko 150g), Dok se dio pretvara u trigliceride te se taloži oko jetre i ostalih unutrašnjih organa. (http://www.indiana.edu/~oso/Fructose/Consequences.html)
3. Integralno brašno – Cjelovito zrno je puno vlakana, što pozitivno utječe na GI, odnosno manje diže inzulin u krvi. Na žalost, žitarice (isto kao legumi i orašasti plodovi) su pune antinutrijenata (fitinska kiselina), koji sprečavaju apsorpsiju nutrijenata. Njih se rješavamo namakanjem žitarica preko noći, klijanjem ili fermentiranjem. Na žalost, integralno brašno je nemoguće namakati i ispirati. (https://www.sciencedirect.com/topics/food-science/antinutrients)