Varivo od ječma i slanutka: Ovaj jednostavan recept bogat proteinima, vlaknima i mineralima ugrijat će vas i zasititi

Varivo od slanutka s ječmom

Ječam, žitarica koju povijest pamti kao jednu od najstarijih kultiviranih biljaka Europe, obiluje važnim mineralima kao što su kalij, magnezij, selen, fosfor i cink, odličan je izvor vlakana i ima nizak glikemijski indeks.

Pržen kao za kavu, fermentiran u alkoholnim pićima, kao slad ili samljeven u brašno – namjene su mu raznolike. Meni jedna od najdražih verzija kuhanog ječma jest ona u minestrone juhi s gljivama, dok ga ljeti često koristim hladnog u salatama. Ovaj vam put predstavljam varivo od ječma i slanutka.

U receptu sam koristila konzervirani slanutak, ali slobodno možete koristiti suhi. Vodite računa o vremenu namakanja i, sukladno tome, vremenu kuhanja, a više o savjetima takve vrste, kao i o samom slanutku pročitajte u članku “Slanutak – kako se priprema i slasni recepti“.

Želite li varivo servirati u “posudicama” od kruha, to možete gotovo s bilo kojim receptom za kruh, a s kojim možete formirati loptice veličine zdjelice koje onda izdubite kako biste napravili mjesto za varivo.

Ako želite da korica bude još hrskavija, nakon što ste izvadili mekani dio kruha iz unutrašnjosti premažite ih lagano maslinovim uljem i zapecite 5 – 7 minuta u prethodno ugrijanoj pećnici. Čisto da se ugriju i da ulje napravi hrskaviju koricu iznutra kako bi ona bila još ukusnija kad se natopi s varivom.

Košarice od kruha
FOTO: Mare

Nekoliko mojih recepata/varijanti krušnih posudica opisat ću vam u nekom od sljedećih tekstova, kada ću vam predstaviti i recept za istarsku jotu – krepku, gustu i ukusnu juhu s kupusom, idealnu za kad još malo zahladi.

Sastojci za pun lonac variva (četiri izdašne porcije):

Košarice od kruha punjene varicom od slanutka
FOTO: Mare

Priprema

  1. Na dvije jušne žlice ulja kratko popržite mrkvu koju ste prethodno narezali na kolutiće.
  2. Dodajte povrtni temeljac te ječam. Dobro promiješajte i kuhajte 20-ak minuta.
  3. Za to vrijeme nasjeckajte luk na sitne kockice i pržite ga na dvije jušne žlice ulja. Lagano posolite da ispusti vodu, a po potrebi podlijevajte koristeći vodu u kojoj se kuhaju ječam i mrkva. Luk je potrebno dinstati dok se ne karamelizira.
  4. Nasjeckajte krumpir na male kockice i, nakon što se varivo kuhalo 20-ak minuta, dodajte ga u isto zajedno sa slanutkom, osim ako koristite namočeni, onda ga je potrebno dodati odmah na početku, kad i ječam. Smanjite jačinu vatre i pokrijte poklopcem neka se lagano sve krčka još 10-ak minuta.
  5. Kad je luk gotov, dodajte mu jednu punu šalicu variva i sve usitnite štapnim mikserom ili blenderom. Dobit ćete gustu kremu koju onda vratite u varivo i dobro sve promiješajte. To će varivu dati kremastu gustoću i pojačani okus zbog karameliziranog luka.
  6. Po vrhu stavite svježi komorač koji se odlično slaže s ječmom.

Napomene

Možete ostaviti dio karameliziranog luka sa strane pa ga tijekom serviranja dodati u varivo, posebice ako volite okus i teksturu karameliziranog luka.

Ako pak volite kiselije okuse, uz ovo varivo je idealno poslužiti malo kisele repe.

Također, varivo od ječma i slanutka možete čuvati u hladnjaku više dana, a tijekom podgrijavanja će vjerojatno biti potrebno dodati malo vode jer će ono stajanjem postati još gušće.

Dobar tek!

Ako vam se svidio ovaj recept, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4 / 5   9

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu