Veganski burek u tri slasne varijante

Burek s gljivama i burek sa sirom

Jedno od onih jela koje u svim krugovima uživa poseban status i koje je jako jednostavno veganizirati, a da pritom okusom ne zaostaje za onim standardnim.

Uz samo nekoliko trikova koje sam pokupila u veganskim grupama na društvenim mrežama i vi možete spremiti burek koji će imati okus baš kao onaj iz najboljih pekara. Hrskavu koricu i slasno punjenje.

Bez obzira želite li okus nevjerojatno sličan mesnom ili bureku od sira kojim, govorim iz vlastitog iskustva, možete prevariti svakog.

Ja sam u svojim receptima koristila kupovne kore, a izbor vam nudi one od integralnog brašna, s heljdinim brašnom i od pšeničnog. Okusi se ne razlikuju jako, a na vama je da se opredijelite za onu varijantu koja vam najviše odgovara.

Za burek sa “sirom” koristi se svježi tofu koji, ovisno o proizvođaču, neki nazivaju i tofu nature. Okusom je dosta neutralan, dok je teksturom taman zrnast poput svježeg sira.

Za “mesni” okus koristila sam dvije vrste gljiva i patlidžan koje sam skupa s još nekim sastojcima zakamuflirala, pa ćete u konačnici jako teško raspoznati da jedete gljive.

Za sam kraj donosim jednu sezonsku verziju bureka sa samoniklim šparogama.

Posuda u kojoj pečem burek je okrugla i promjera 25 cm, pa su i recepti prilagođeni tome. Bez da ulazim u rasprave što je burek, a što pita, donosim vam tri svoja recepta za veganske bureke koji će zadovoljiti i vaše i nepca onih najskeptičnijih oko vas. Ako vam je prvi put da radite ili jedete veganski burek, jako ćete se iznenaditi, a jedini problem koji ovako unaprijed predviđam je taj što će vam biti jako teško ne prejesti se.

Burek sa šparogama i tofuom
FOTO: Mare

Veganski burek sa “sirom”

Prva je na redu verzija sa “sirom”, odnosno tofuom.

Sastojci:

  • 250 g gotovih kora
  • 250 g svježeg tofua
  • 100 ml jogurta od soje
  • 100 ml mlijeka od soje
  • 1 jušna žlica soli
  • 1 čajna žličica jabučnog octa ili ocijeđenog soka limuna
  • 250 ml mineralne gazirane vode
  • 100 ml ulja (ja sam koristila miks maslinovog i suncokretovog u omjeru pola/pola)
  • ulje za premaz posude u kojoj će se burek peći.

Po želji možete dodati svježe sjeckani vlasac.

Priprema

  1. Tofu, soja jogurt i mlijeko zajedno sa solju i kiselinom, ovisno jeste li odabrali jabučni ocat ili limunov sok, pomiješajte mikserom da se sjedine. Nemojte koristiti blender, već obični mikser, ili razmrvite rukama. Tekstura koju želite mora biti što sličnija svježem siru.
  2. Premažite posudu za pečenje uljem, a od ostatka ulja i mineralne vode napravite mješavinu kojom ćete močiti kore.
  3. Kore slažite na način da u nauljenu posudu na dno najprije stavite dvije kore i lagano ih poprskate mješavinom ulja i vode. Idealno je da kore prelaze preko ruba posude i tako ih i ostavite. Njima ćete na kraju zatvoriti burek.
  4. Uzmite treću koru, zgužvajte je i namočite u smjesu tofua, soja jogurta i mlijeka te onako zgužvanu rasporedite na dno posude, do rubova. Opet poprskajte i nastavite tako sve dok ne ostane zadnja kora.
  5. Kad ste potrošili smjesu za punjenje i ostala vam je zadnja kora, nju jednako tako samu zgužvajte i prekrijte s njom burek. Zatim one rubove prvih dviju kora koje vise preko preklopite preko svega toga. Prelijte ostatak mješavine ulja i mineralne vode preko svega.
  6. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 210°C, 35 do 40 minuta, s time da zadnjih 10 minuta burek izvadite i preokrenite tako da gornji dio dođe na dno, zapeče se i bude hrskav.
Veganski "mesni" burek
FOTO: Mare

Veganski burek s “mesom”

Druga je na redu verzija s “mesom”, tj. s gljivama i patlidžanom.

Sastojci:

  • 250 g gotovih kora
  • 300 g smeđih šampinjona
  • 100 g gljiva jablanovača
  • 1 glavica luka
  • 4 režnja češnjaka
  • pola srednje velikog patlidžana
  • 3 juše žlice bbq umaka
  • 1 jušna žlica koncentrata od rajčice
  • 1 jušna žlica mješavine začina za grill meso
  • sol i papar po okusu
  • 250 ml mineralne gazirane vode
  • 100 ml ulja (ja sam koristila miks maslinovog i suncokretovog u omjeru pola/pola)
  • ulje za premaz posude u kojoj će se burek peći i za pripremanje gljiva.

Napomena: ako ne možete naći jablanovače, zamijenite tu količinu sa smeđim šampinjonima. Nemojte dodavati druge vrste gljiva, osim ako baš izričito želite okus gljiva. Šampinjoni i jablanovače su namjerno odabrani jer se uz dodatak ostalih sastojaka najbolje kamufliraju. Neutralnije su okusom od ostalih gljiva.

Priprema

  1. Gljive, patlidžan, luk i češnjak usitnite nožem ili sjeckalicom na jako sitne komadiće. Kao kada fino kosate luk. Zapamtite, želite dobiti teksturu sličnu mljevenom mesu. Na malo zagrijanog ulja ubacite dobivenu smjesu i dinstajte otprilike 15 minuta.
  2. Dodajte koncentrat od rajčice, bbq umak i mješavinu začina za meso. Promiješajte dobro sve dok se lijepo ne zapeče. Otprilike pet minuta. Na kraju solite i paprite prema okusu.
  3. Premažite posudu za pečenje uljem, a od ostatka ulja i mineralne vode napravite mješavinu kojom ćete močiti kore.
  4. Kore slažite na način da u nauljenu posudu na dno najprije stavite dvije kore i lagano ih poprskate mješavinom ulja i vode. Idealno je da kore prelaze preko ruba posude, tako ih i ostavite. Njima ćete na kraju zatvoriti burek.
  5. Uzmite treću koru, zgužvajte je i rasporedite na dno posude, do rubova. Opet poprskajte i po njoj rasporedite dio pripremljene smjese od gljiva i patlidžana. Nastavite tako sve dok ne ostane zadnja kora.
  6. Kad ste potrošili smjesu za punjenje i ostala vam je zadnja kora, nju jednako tako zgužvajte i prekrijte s njom burek. Zatim one rubove prvih dviju kora preklopite preko toga. Prelijte ostatak mješavine ulja i mineralne vode preko svega.
  7. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 210°C, 25 do 30 minuta, s time da zadnjih 10 minuta burek izvadite i preokrenite tako da gornji dio dođe na dno, zapeče se i bude hrskav.
Burek sa šparogama
FOTO: Mare

Veganski burek sa šparogama

Na kraju evo i verzije koja odgovara sezoni, sa šparogama.

Sastojci:

  • 250 g gotovih kora
  • 200 g svježeg tofua
  • 100 ml jogurta od soje
  • 100 ml mlijeka od soje
  • 1 – 2 šake samoniklih šparoga
  • 1 jušna žlica soli
  • 1 čajna žličica jabučnog octa ili ocijeđenog soka limuna
  • 250 ml mineralne gazirane vode
  • 100 ml ulja (ja sam koristila miks maslinovog i suncokretovog u omjeru pola/pola)
  • ulje za premaz posude u kojoj će se burek peći.

Priprema

  1. Tofu, soja jogurt i mlijeko zajedno sa solju i kiselinom, ovisno jeste li odabrali jabučni ocat ili limunov sok, pomiješajte mikserom da se sjedine. Nemojte koristiti blender, već obični mikser, ili ramrvite ručno. Tekstura koju želite mora biti što sličnija svježem siru, a ne pasti. Ako koristite svježe ubrane šparoge, koje nisu bile smrznute, samo ih operite i nasjeckajte na željenu veličinu i takve umiješajte u smjesu. Ako su bile smrznute, prije dodavanja kratko ih popržite na tavi da ispuste višak vode.
  2. Premažite posudu za pečenje uljem, a od ostatka ulja i mineralne vode napravite mješavinu kojom ćete močiti kore.
  3. Kore slažite na način da u nauljenu posudu na dno najprije stavite dvije kore i lagano ih poprskajte mješavinom ulja i vode. Idealno je da kore prelaze preko ruba posude, tako ih i ostavite. Njima ćete na kraju zatvoriti burek.
  4. Uzmite treću koru i zgužvajte je i namočite u smjesu tofua, soja jogurta, mlijeka i šparoga te onako zgužvanu rasporedite na dno posude, do rubova. Opet poprskajte i nastavite tako sve dok ne ostane zadnja kora.
  5. Kad ste potrošili smjesu za punjenje i ostala vam je zadnja kora, nju jednako tako zgužvajte i prekrijte s njom burek. Zatim one rubove prvih dviju kora preklopite preko toga. Prelijte ostatak mješavine ulja i mineralne vode preko svega.
  6. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 210°C, 35 do 40 minuta, s time da zadnjih 10 minuta burek izvadite i preokrenite tako da gornji dio dođe na dno, zapeče se i bude hrskav.

U slasti!

Ako su vam se svidjeli ovi recepti, pogledajte i ostale moje recepte.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.50 / 5   14

Foto: Mare

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu