8 navika koje će vam pomoći da se hranite i živite zdravije

Zdrav život postaje navika

Ako želite usvojiti zdrav životni stil (da se zdravije hranite, više krećete, pijete više vode, te da se osjećate dobro u svojoj koži), ovih vam osam malih navika mogu u tome pomoći.

1. Postavite podsjetnike u svojem domu

Na svoj frižider možete zalijepiti naljepnicu “STOP”, fotografiju koja vas podsjeća na to kako se želite osjećati i izgledati ili neku inspirativnu izreku/misao koja će vas podsjetiti na vaš cilj. To će vam pomoći da na trenutak zastanete i osvijestite svoje prehrambene navike, prije nego posegnete za nezdravom namirnicom.

Pročitajte i članke:

Zdravi život
FOTO: Shutterstock

2. Zatražite potporu prijatelja

Potražite savjet i potporu od nekoga iz kruga vaših prijatelja ili člana porodice kojem vjerujete, koji će vas “bodriti” i pobrinuti se da ostvarite zacrtani cilj (bio to gubitak kilograma, tjelovježba, promjena prehrambenih navika itd.).

Čak i ako vas ta osoba samo nazove jednom dnevno kako bi vas podsjetila na šetnju, termin za jogu ili na zeleni smoothie koji trebate popiti, puno će vam značiti.

Možete se “upariti” s prijateljicom ili poznanicom (može to biti netko koga ste tek upoznali na nekoj od radionica zdravog življenja/kuhanja ili na joga/fitness satu).

Dogovorite se da svaki dan jedna drugu nazovete i podijelite što ste trebali uraditi/ostvariti taj dan, vaše male uspjehe, informacije kao npr. u kojoj trgovini se može naći povoljna zdrava hrana, o novom blogu, portalu ili Facebook stranici koju ste pronašli.

Pročitajte i članke:

Kako voditi zdrav život
FOTO: Shutterstock

3. Pomozite si malim trikovima

Ako kupite već isjeckano, svježe ili smrznuto povrće, sebi ćete olakšati pripremu zdrave hrane. Malo već pripremljenog povrća možete dodati u svako jelo, ili napraviti od istog varivo na brzinu u ekspres loncu, prokuhano povrće preliti vrhnjem za kuhanje ili ga propržiti s češnjakom, na maslacu ili maslinovom ulju i imate gotovo jelo.

Investirati u dobro, kvalitetno posuđe je imperativ za lakšu i bržu pripremu zdravih jela. Nabavite:

  • električnu sjeckalicu za povrće
  • ekspres lonac
  • kvalitetne noževe za usitnjavanje povrća
  • blender
  • električnu cjediljku za limun i naranče
  • aparat za sendviče kako biste si olakšali proces kuhanja i uštedjeli vrijeme.

Više informacija pročitajte u člancima:

Savjeti za zdrav život
FOTO: Shutterstock

4. Organizacija je pola posla

Pripremanje zdrave hrane, kupovina povrća, čišćenje i pranje istog, pospremanje u hladnjak, sjeckanje, zatim kuhanje, može biti zahtjevno.

Ako uz to poželite napraviti domaći maslac, sir ili kruh, te deserte, može vam se učiniti da provodite cijele dane noseći vrećicu ili vas čak dovesti do granice iscrpljenosti.

No, uz dobru organizaciju, kuhanje se zaista može pretvoriti u užitak (čak i ako baš ne volite kuhati) i neće zahtijevati toliko vremena.

Pročitajte članak “10 savjeta kako se dobro organizirati u kuhinji da bi kuhanje bilo lakše, brže i jednostavnije“.

5. Kuhajte hranu kod kuće kad god ste u prilici

Kada kuhamo u domu mi smo kreator našeg jela i mi odlučujemo što ćemo i u kojoj količini staviti u naš obrok i obrok naše djece.

Mi sudjelujemo u svakom procesu pripremanja hrane – od nabavke namirnica do kuhanja. Točno znamo koje smo sastojke i u kojoj količini upotrijebili.

Pročitajte članak “Zašto je važno jesti hranu pripremljenu doma“.

Navike za zdrav život
FOTO: Shutterstock

6. Uvrstite salatu u svoj jelovnik pomoću malih “trikova”

Svima nam je poznato koliko je salata od svježeg povrća bogata vitaminima, mineralima, antioksidansima, te vlaknima koji su esencijalni za naše zdravlje.

Ako se želite hraniti zdravije, onda je imperativ da uvrstite salatu u svoj svakodnevni jelovnik, no ako nemate naviku jesti salatu, ne volite povrće ili pak nemate mnogo vremena na raspolaganju, onda pročitajte članak “Kako se motivirati da jedemo više salate od svježeg povrća?“.

Više informacija i ideje za recepte pronađite u člancima:

Kako živjeti zdrav život
FOTO: Shutterstock

7. Uvrstite zeleno lisnato povrće u svoj jelovnik malim koracima

Iako smo u djetinjstvu gledali mornara Popaja kako žvače špinat i postaje jak i nepobjediv, zeleno lisnato povrće najčešće nije poželjan gost na našem tanjuru.

Pročitajte članak “Pet načina kojima možete uvećati količinu zelenja u prehrani“. Ove navike posebno su korisne ukoliko ne volite zelenje ili ako želite djecu postepeno naviknuti da jedu špinat i drugo zelenje.

Ideje za recepte koji uključuju raznovrsno zelenje potražite u člancima:

Zdrav stil života
FOTO: Shutterstock

8. Društvene mreže

Iskoristite maksimum od društvenih mreža. Pratite profile i stranice blogova o zdravoj prehrani – stranice portala o zdravom življenju na Facebooku i Instagramu (poput Facebook stranice Kreni Zdravo).

Podijelite svoje male uspjehe i cilj koji želite postići usvajanjem zdravog životnog stila sa svojim prijateljima.

Povežite se s ljudima sa sličnim ciljem u nekoj od Facebook grupa. Podijelite fotku zdravog jela koje ste skuhali ili sa sata joge na kojem ste bili na svojem profilu (možda čak budete i inspiracija nekom od vaših prijatelja).

Pročitajte više o tome kako vam društvene mreže mogu pomoći da se hranite zdravije, da izgubite kilograme ili usvojite zdrave životne navike u članku “Kako iskoristiti društvene mreže za zdraviji životni stil?“.

Članak objavljen:

Saznajte više o zdravom mršavljenju u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o vježbanju u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o zdravoj prehrani u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu