Virusni konjunktivitis – uzroci, simptomi i liječenje

konjunktivitis

Virusni konjunktivitis jedan je od desetak tipova upale očne spojnice ili konjunktive. Konjunktiva je prozirna, glatka sluznica koja prekriva unutrašnjost očnog kapka i površinu rožnice.

Virusni konjunktivitis može zahvatiti jedno ili oba oka, vrlo se lako prenosi, no najčešće se izliječi spontano unutar 7 dana, bez potrebe za intervencijom liječnika. Neki tipovi virusnog konjunktivitisa mogu trajati 1 do 3 tjedna.

Više informacija o klamidijskom konjunktivitisu možete pročitati ovdje.

Uzroci virusnog konjunktivitisa

Kao što i samo ime kaže, uzrok virusnog konjunktivitisa su različite vrste virusa – adenovirusa i enterovirusa. Oni najčešće prate običnu prehladu i ostale sistemske virusne infekcije, kao što su ospice, vodene kozice, rubeola i zaušnjaci.

Za razliku od virusnog konjunktivitisa, bakterijski konjunktivitis uzrokuju bakterije koje u oko dospijevaju zbog nedovoljnog održavanja higijene. Bakterijski konjunktivitis liječi se antibiotskim mastima i kapima za oko koje propisuje liječnik.

Simptomi virusnog konjunktivitisa

Virusni konjunktivitis najčešće prate ovi simptomi:

  • crvenilo oka,
  • osjećaj nadraženosti,
  • suzenje očiju,
  • vodenasti iscjedak,
  • osjetljivost na svjetlo,
  • zamućen vid,
  • često povezan s prehladom ili upalom uha.

Dijagnoza virusnog konjunktivitisa

Kako bi odredio o kojem se točno tipu konjunktivitisa radi, liječnik vam može pregledati oko ili oči uz pomoć posebne svjetiljke. U nekim slučajevima, iz oka se uzima bris koji se šalje na analizu.

konjunktivitis crvenilo oka

Virusni konjunktivitis – prenošenje

Ova vrsta konjunktivitisa vrlo je zarazna, stoga je održavanje higijene od velike važnosti. Kako biste spriječili širenje virusa, potrebno je:

  • održavati higijenu ruku i ne dodirivati oči rukama,
  • dobro oprati jastučnice i ručnike i ne dijeliti ih s drugim osobama,
  • ne koristiti kontaktne leće dok bolest traje,
  • ne koristiti šminku i baciti sve proizvode za oči (maskare, sjenila) koje ste koristili prije ili za vrijeme bolesti,
  • dezinficirati površine u kuhinji i kupaonici.

Virusni konjunktivitis kod djece

Budući da mala djeca često nisu u stanju slijediti pravila o nedodirivanju očiju i čestom pranju ruku, preporučuje se da dijete kod kojega je dijagnosticiran virusni konjunktivitis ne ide u vrtić ili školu do izlječenja.

Više o konjunktivitisu kod djece i beba možete pročitati ovdje.

Virusni konjunktivitis – trajanje

Virusni konjunktivitis u pravilu traje do 7 dana i spontano se povlači. Kod ove vrste konjunktivitisa nije potrebna antibiotska terapija. No, zabilježeno je da neke vrste virusnog konjunktivitisa mogu trajati do tri tjedna.

Kod virusnog konjunktivitisa osoba je zarazna sve dok postoje simptomi, stoga je potrebno savjetovati se s liječnikom oko termina povratka u školu ili na posao.

Liječenje konjunktivitisa

Kod blažih oblika ove bolesti simptomi se obično povlače unutar nekoliko dana. Zatražite li u ljekarni kapi za konjunktivitis bez recepta, najčešće ćete dobiti umjetne suze koje ublažavaju simptome svrbeža i peckanja.

U težim slučajevima liječnik vam može prepisati kortikosteroide, no imajte na umu kako dugotrajna uporaba ove skupine lijekova može dovesti do nuspojava.

Konjunktivitis – prirodno liječenje

Ukoliko vam je oko slijepljeno od iscjetka, pomoći će topli oblozi. Hladni oblozi ublažit će otečenost i osjećaj svrbeža – tri puta po pet minuta dnevno bit će sasvim dovoljno.

Oko se može umiriti i oblozima od kamilice, koji se pripremaju tako da vrećicu čaja od kamilice na nekoliko minuta potopite u toplu vodu, a potom je iscijedite i držite na oko 10 minuta.

Ayurvedska medicina za liječenje konjunktivitisa preporučuje svjež list korijandera. Šaku listova korijandera izmiksajte u električnom blenderu sa 100 ml vode, procijedite sok, pulpu stavite na zatvorene očne kapke i pustite da odstoji nekoliko minuta.

Želite li saznati više o iskustvima liječenja konjunktivitisa, savjetujemo vam da posjetite forum.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4 / 5   4

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu