Stručno odobrava

,

Perioralni dermatitis – uzroci, simptomi, konvencionalno i prirodno liječenje

perioralni_dermatitis

Perioralni dermatitis je bolest kože lica koja počinje u području oko usta, a može se proširiti do nosa i očiju. Obično se manifestira kao crveni osip s papulama, zbog čega može biti nalik aknama ili rozaceji (crvenilo na dijelovima lica).

Jedan je od teže rješivih problema u dermatologiji.

Ova vrsta dermatitisa može trajati od nekoliko mjeseci pa i do godinu dana, a obično se periodično pojavljuje kroz čitav život pogođene osobe.

Najčešće se javlja kod žena reproduktivne dobi, ali može se pojaviti u oba spola ili u djetinjstvu ili u kasnijoj životnoj dobi.

Perioralni dermatitis – uzrok

Točni uzroci nastanka perioralnog dermatitisa nisu uvijek jasni. Dosadašnja istraživanja su povezala nastanak ovog osipa s prethodnim korištenjem kortikosteroidnih krema na licu ili sprejeva za nos na bazi kortikosteroida, određenih pasti za zube koje iritiraju kožu (one koje sadržavaju fluor).

perioralni_dermatitis4

Također, perioralni dermatitis mogu uzrokovati agresivni kemijski sastojci u kozmetičkim proizvodima. Proizvodi na bazi parafina i derivati petroleja koji se nalaze u brojnim kremama mogu uzrokovati ili pogoršati stanje.

Inače se zove i “bolest stjuardesa” koje zbog posla imaju tešku šminku. Teška šminka i kozmetika čepi pore i tako potiče razvoj upale te nakupljanje štetnih tvari.

Postoji sumnja da i poneki drugi faktori mogu izazvati ovo stanje, kao što su:

Perioralni dermatitis – simptomi

Perioralni dermatitis prepoznaje se prvenstveno po sitnim crvenim papulama (nalik prištićima) koje se obično pojavljuju u nazolabijalnim granama (linije od nosa prema ustima).

perioralni_dermatitis2

Kvržice se mogu proširiti oko nosa, ispod očiju, na čelu pa čak i na bradi. Ponekad iz papula mogu izlaziti male količine prozirne tekućine.

Ako se u ovom stadiju ne započne liječenje, osip može postati bolan te ponekad uzrokovati osjećaj pečenja i žarenja.

Liječnici obično dijagnosticiraju perioralni dermatitis na temelju vidljivih simptoma, no ponekad je potrebno napraviti biopsiju kako bi se isključila rozaceja ili druge vrste dermatitisa, poput seboreičnog ili kontaktnog.

Bolest se tipično sama povlači, ali nikad do kraja te se ponovo vraća.

Perioralni dermatitis – liječenje

Veliki problem bolesti je što joj treba dugo vremena da se izliječi te je otporna na većinu terapija.

U liječenju se obično prvo poseže za antibioticima u gelu ili kremi. Ako lokalna primjena antibiotika ne pomogne, prepisuju se oralni antibiotici na bazi tetraciklina ili doksiciklina, kroz 4 tjedna.

Nije jasno zašto su antibiotici učinkoviti protiv dermatitisa, s obzirom na to da se ne radi nužno o infekciji.

Zbog štetnosti nepotrebnog uzimanja antibiotika, preporučljivo je prvenstveno spriječiti samu pojavu perioralnog dermatitisa te ga pokušati liječiti prirodnim načinima.

Čišćenje lica je jako važno te pomaže u sprječavanju i daljem razvijanju upale.

Perioralni dermatitis – prirodno liječenje 

Perioralni dermatitis možemo pokušati izliječiti sastojcima koje svakodnevno koristimo u kućanstvu. Iako za liječenje prirodnim sastojcima treba imati više upornosti i strpljenja, pozitivno je izbjegavanje uzimanja antibiotika i navikavanja na iste.

perioral-dermatitis3

U liječenju perioralnog dermatitisa mogu pomoći:

  • jabučni ocat – razrijedite ocat s jednakom količinom vode i nježno njime ispirite lice dva puta dnevno,
  • jogurt – nanošenje jogurta smanjuje crvenilo, edem (oticanje), svrbež i osjećaj pečenja kože,
  • koloidno srebro – ovaj prirodni antibiotik koji se može u obliku spreja nanijeti na oboljelu kožu ublažava simptome dermatitisa,
  • med – pravi prirodni med pomaže regeneraciju i zacjeljivanje kože,
  • maska od gline – pomiješajte glinu u prahu s vodom kako biste dobili gustu masku koja se drži desetak minuta na licu, a potom ispire vodom za ublažavanje simptoma dermatitisa,
  • zeleni čaj – ohlađeni zeleni čaj možete gazicom utapkati na lice za ublažavanje iritacije.

Prirodna esencijalna ulja također se mogu koristiti za liječenje perioralnog dermatitisa. U tu svrhu se najviše koriste ricinusovo, kokosovo, nevenovo i maslinovo ulje, te lanolin i shea maslac.

shea

Ipak, potrebno je znati da pretjerano nanošenje raznih sastojaka na oboljelu kožu lica može upravo biti i razlog iritacije kože.

Zbog toga je potrebno umjereno koristiti sve kreme, maske i otopine, čak i one na prirodnoj bazi.

Kako biste uklonili kozmetičke proizvode kao uzrok perioralnog dermatitisa, pokušajte nekoliko dana ništa ne stavljati na kožu, a lice ispirati samo mlakom, prokuhanom vodom, uz nježno tapkanje čistim ručnikom.

Također, izbjegavajte slanu i prezačinjenu hranu koja može izazvati iritacije kože oko usta.

Tijekom liječenja perioralnog dermatitisa svakodnevno mijenjajte ručnike i jastučnice koje ste prethodno temeljito oprali na 90°C bez korištenja omekšivača.

Izbjegavanje kozmetičkih proizvoda i teške šminke također ulazi u obveze prilikom liječenja, a iste je potrebno izbjegavati i nakon izlječenja kako bi se spriječio povratak bolesti.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.17 / 5   24

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: perioralni dermatitis, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu