Bol u bubregu (bubrezima) – uzorci i liječenje?
- 22 komentara
- 2 min čitanja

Bol u bubrezima označava bol uzrokovanu bolešću ili ozljedom bubrega. Bubrezi se nalaze u stražnjem abdomenu ispod prsnog koša.
Bol se osjeća:
- u slabinama,
- području s obje strane kralježnice,
- ispod rebara, a iznad kukova.
Većinom se javlja samo na jednoj strani tijela budući da većina bolesti zahvaća samo jedan bubreg, ali može se javiti i obostrano. Bol u tom području često nije povezana s bubrezima već je koštano-mišićnog podrijetla.
Uzroci boli u bubregu (bubrezima):
- bubrežni kamenci,
- infekcija mokraćnog sustava, uključujući pijelonefritis (infekcija bubrega),
- policistična bolest bubrega: nasljedna bolest koja dovodi do stvaranja brojnih cista u oba bubrega što dovodi do njihova povećanja, ali i smanjenja količine funkcionalnog tkiva,
- ozljeda: naprezanje mišića pri intenzivnoj fizičkoj aktivnosti, pad i druge traume, ponavljajuće radnje te podizanje teškog tereta mogu dovesti do istegnuća ili puknuća mišića.
- karcinom bubrega.
Bubrežni kamenci
Bubrežni kamenci se stvaraju kad određene tvari prisutne u urinu formiraju kristale koji se povećavaju.
Kamenci se mogu zadržati u bubregu ili spustiti kroz mokraćni sustav te se negdje zaustaviti i blokirati protok urina ili izmokriti.
Veći kamenci koji prolaze kroz mokraćni sustav najčešće izazivaju bol, a ona može biti grčevita (bubrežne kolike) te se širiti od slabina kroz trbuh prema spolnim organima i unutarnjoj strani bedara.
Ostali simptomi su:
- krv u urinu, mučnina,
- povraćanje te
- česta potreba za mokrenjem.
Mnogi kamenci, posebno manji, ne uzrokuju nikakve simptome.
Dijegnoza se nekad može uspostaviti samo na temelju simptoma, a nekad su potrebne daljnje pretrage kao što su ultrazvuk ili CT.
Manji kamenci veličine do 5 mm većinom se izmokre bez specifičnog liječenja. Dok se kamenac ne izmokri preporučuje se piti puno tekućine te po potrebi piti lijekovi protiv bolova (nor.ibuprofen).
Za snažnije bolove mogu se koristiti snažniji narkotici.
Kamenci veći od 9 mm rijetko se izmokre bez liječenja koje uključuju razbijanje kamenca na manje komadiće ili njegovo ukljanjanje.
Kamenci nekad mogu biti posljedica neke druge bolesti te se to treba istražiti budući da u tom slučaju liječenje bolesti može spriječiti ponovno stvaranje kamenaca.
Promjena dijete te pijenje više tekućine također može spriječiti buduće epizode.
Infekcija mokraćnog sustava
Mokraćni sustav sastoji se od dva bubrega koji pročišćuju krv i stvaraju urin koji se onda kroz dva mokraćovoda prenosi do mokraćnog mjehura koji ga skladišti te se mokraćnom cijevi izlučuje iz organizma.
Svaki dio mokraćnog sustava može se inficirati.
Infekcije se obično dijele na infekcije gornjeg i donjeg mokraćnog sustava.
Gornji mokraćni sustav uključuje bubreg i mokraćovod, a donji mokraćni mjehur i mokraćnu cijev.
Infekcija mokraćnog mjehura je jedna od najčešćih infekcija uopće i uzrokuje pečenje pri mokrenju te češće mokrenje i većinom se lako liječe antibioticima.
Ako se infekcija proširi na gornji mokraćni sustav dođe do pijelonefritisa, infekcije bubrega.
Pijelonefritis
Simptomi pijelonefritisa su vrućica, bol u slabinama te mučnina i povraćanje.
Dijagnosticira se većinom prema simptomima, ali ponekad je potrebno analizirati urin na prisutnost bijelih krvnih stanica ili bakterija.
Pijelonefritis se liječi antibioticima, a ponekad je potrebno liječenje u bolnici.
Prevencija učestalih infekcija
- izbjegavanje spermicida,
- pijenje više tekućine,
- mokrenje nakon seksualnog odnosa,
- vaginalni estrogen – za postmenopauzalne žene kod kojih nedostatak estrogena smanjuje otpornost na infekcije
- antibiotici– koriste se ako druge metode prevencije nisu uspješne
Izvori:
- Cleveland Clinic, Kidney Pain: Possible Causes
- Grupa autora, (2018), Patient education: Kidney stones in adults (Beyond the Basics), UpToDate
Vaši komentari
Komentare nagrađujemo.
Bol u bubregu (bubrezima) – uzorci i liječenje?
Želimo vas motivirati da svojim znanjem i iskustvom doprinesete cjelovitosti sadržaja na portalu.
Aktivne komentatore koji se trude doprinijeti nagrađujemo.
Svaki mjesec biramo najzaslužnijeg komentatora. Najboljem komentatoru mjeseca poslat ćemo obavijest e-mailom. Ukoliko u roku 8 dana ne primimo povratni odgovor, izabrat ćemo novog komentatora mjeseca i dodijeliti mu/joj nagradu. Nagradu smo u mogućnosti poslati samo punoljetnim osobama na adresu u Republici Hrvatskoj.
Što je poželjno:
Da bi ocistili bubrezne i mokracne kanale trba piti sto vise Nobelove preciscene vode. koja pomaze kod peska i kod bakrerija.
Ja sam imala problem sa bubrezima, dok nisam pocela uzimati, po preporuci, Cordyceps pro100, medicinska gljiva, jos je zovu i korjenom vitalnosti, odlicna je za bolesti bubrega i jos za podizanje nivoa energije, otklanja umor, poboljsava srcanu funkciju i smanjuje aritmiju. Stvrano mi je bilo mnogo bolje.
Hvala vam na savetu, meni bi dobro došlo, za podizanje energije i otklanjanja umora, na koji se većina nas žali nažalost.
Znaci,ja sam cudno lezao,savijen,noge na stolu i onda sam zijevnuo. Osjecao sam jaku bol u obje strane ledja,sad je proslo ali jos malu bol osjecam trebam li posjetiti lijecnika?