Krv iz uha – uzroci, popratni simptomi i prirodno liječenje

krv-iz-uha-naslovna

Krvarenje iz uha se u praksi naziva otoreja ili serozan, odnosno sangvinolentan iscjedak iz uha. Iscjedak iz uha obično sadrži vosak, ali može uključivati i krv, sukrvicu ili gnoj.

U tim je slučajevima potrebno pronaći uzrok iscjetka i zaustaviti ga. Uzrok krvarenja ne mora uvijek biti u samom uhu.

Ipak, ako je krvarenje popraćeno simptomima kao što su vrtoglavica, gubitak sluha i bol, odmah se javite svom liječniku!

Krv iz uha – uzroci

Ljudsko je tijelo na više načina ovisno o ušima, odnosno trima dijelovima uha koji nam omogućuju sluh i održavanje ravnoteže:

  • unutarnje uho,
  • srednje uho i
  • vanjsko uho.

Uši su jedan od važnijih alata za svakodnevno snalaženje u prostoru i društvu te je zbog toga krvarenje iz uha simptom koji ne biste trebali zanemariti.

Bilo da se radi o nekoliko kapi ili stalnom krvarenju iz ušiju, važno je prepoznati uzrok i reagirati u skladu s njim.

Probušeni bubnjić (traumatska perforacija bubnjića)

Nekoliko je situacija, pojava ili stvari koje mogu uzrokovati oštećenje bubnjića. Osim (neliječenih) upala vanjskog ili srednjeg uha, među njima su:

  • nasilno guranje predmeta u slušni kanal (npr. vateni štapići za uši),
  • ozljeda glave,
  • ušna barotrauma (nagla promjena atmosferskog tlaka, na primjer na putovanju zrakoplovom ili za vrijeme dubinskog ronjenja),
  • iznenadni negativni tlak u uhu (može se stvoriti zbog začepljenja nosa),
  • nagnječenje uslijed eksplozije ili udarca otvorenim dlanom preko uške i
  • neposredna izloženost glasnim zvukovima.

Manja oštećenja ove ušne opne mogu proći nezapaženo i izliječiti se bez pomoći lijekova. Imajte na umu da probušeni bubnjić ne uzrokuje uvijek krvarenje iz uha.

Drugi simptomi puknuća bubnjića obično su bol ili nelagoda u uhu, gubitak sluha, zujanje u ušima, vrtoglavica i mučnina ili povraćanje uzrokovano vrtoglavicom.

probuseni-bubnjic

Fraktura lubanje

Krv ih uha može biti simptom frakture baze lubanje. Ako pritom dođe do puknuća krvne žile, osim krvi, iscjedak iz uha i nosa sadržavat će i cerebrospinalnu tekućinu.

U slučajevima drugih ozljeda glave koje kao simptom imaju krv iz uha osoba može imati potres mozga.

Strana tijela ili materijali u uhu

Već smo spomenuli nasilno guranje predmeta u ušni kanal kao uzrok puknuća bubnjića, ali ono može biti i izravan uzrok krvarenje, odnosno oštećenja na koži uha.

Strana tijela mogu uključivati štapiće za uši, pribor za pisanje, šibice, igračke, kuglice ili hranu. Posljednje kategorije karakteristične su za ovakve ozljede kod djece.

Hemoragijska groznica

Hemoragijske groznice, npr. ebola, također mogu biti uzrok krvarenju iz uha. No taj se simptom pojavljuje u kasnoj fazi groznice.

S obzirom na to da virus uzrokuje puknuće krvnih žila, moguće je krvarenje iz više tjelesnih otvora, pa tako i ušiju.

Ušni polipi

Polip na uhu može se pojaviti kao posljedica upale srednjeg uha. Ušni polipi gotovo uvijek ukazuju na kolesteatom. To je cista koja nastaje u srednjem uhu ili obližnjoj kosti.

Ponaša se kao tumor. Kolesteatom raste i razara košćice u uhu te uzrokuje daljnje negativne posljedice na susjednim tkivima.

Plivačko uho

djeca-u-bazenu

Upala vanjskog zvukovoda, poznata i kao plivačko uho, infekcija je vanjskog uha. Krvarenje iz uha nije tipičan simptom za ovo stanje, ali može se dogoditi u ekstremnim uvjetima.

Jedan od njih je širenje infekcije na kosti lubanje.

Upala srednjeg uha

Ova česta upala može postati problematična ako se ne liječi pravilno ili na vrijeme. Krv iz uha u ovim slučajevima prati i pritisak ili bol u uhu te problemi s ravnotežom i spavanjem.

Nakon upale srednjeg uha, upala se često širi na mastoidne zračne prostore i uzrokuje nakupljanje tekućine te mastoiditis, bakterijsku infekciju mastoidnih zračnih prostora.

Simptomi mastoiditisa su crvenilo, bol, oticanje i osjetljivost iznad mastoidnog nastavka, koštanog grebena iza ušne školjke, uz pomak uške.

Diseminirana intravaskularna koagulacija (DIK)

DIK je posljedica pretjeranog i abnormalnog stvaranja trombina i fibrina u krvotoku. U tom procesu dolazi do povećanog sljepljivanja trombocita uz potrošnju faktora zgrušavanja krvi.

Ako se DIK razvija polako (tjednima ili mjesecima), uzrokuje najprije trombotične i embolične ispade, a DIK koji nastaje brzo (unutar nekoliko sati ili dana) uzrokuje krvarenja, pa i krv iz uha.

Simptomi povezani s krvarenjem iz uha

U otkrivanju uzroka krvarenju iz uha puno će pomoći praćenje drugih simptoma. Među njima su:

  • groznica,
  • glavobolja,
  • zujanje u ušima,
  • bol u ušima,
  • gubitak sluha ili smetnje u sluhu,
  • tamni krugovi ispod očiju,
  • iscjedak ih uha jakog mirisa,
  • dezorijentiranost,
  • krvarenje iz nosa,
  • mučnina,
  • problemi s vidom,
  • povećanje zjenica,
  • iscrpljenost,
  • obilno i dugo krvarenje iz uha.
dezorijentiranost

Curenje iz uha bez boli

Krvarenje iz uha koje ne boli često je posljedica ozljede unutrašnjosti uha najčešće vatenim štapićem za uši. Čišćenje ušiju mnogi smatraju nepotrebnim i potencijalno opasnim.

Uši su jedan od organa koji ima vlastiti sustav samo-čišćenja. Zbog toga nema potrebe da riskirate puknuće bubnjića i oštećenje sluha zbog malo voska u uhu. Koža i kosti u uhu su vrlo krhke.

U iznimnim slučajevima, kada dođe do začepljenja ušnih kanala, potrebno je ispiranje uha. Više o tome pročitajte na poveznici.

Posljedice krvarenja iz uha

Krvarenje iz ušiju obično neće imati ozbiljnije posljedice, ali uzroci krvarenje mogu dovesti do dugoročnih problema. Probušeni bubnjić može se inficirati.

Upala uha može priječi na krhke kosti u uhu i tako prouzročiti trajni gubitak sluha. Druge moguće i vrlo ozbiljne posljedice su:

  • promjene u percepciji jezika,
  • kognitivne poteškoće,
  • stalno zujanje i zvonjava u ušima,
  • česte glavobolje i vrtoglavica te
  • problemi s ravnotežom.

Krv iz uha kod beba i djece

Uzroci krvarenja iz uha kod beba i djece ne razlikuju se od uzroka i simptoma kod odraslih. Ipak, upale i ozljede uha puno su češće kod male djece.

Njihova hrabrost i znatiželja te nerazvijenost određenih organa mogu biti vrlo problematične. Osim toga, bebe i vrlo mala djeca ne znaju vam reći što ih boli.

Stoga treba biti posebno osjetljiv na prve znakove upale ili ozljede uha, a jedan od njih je istjecanje krvi i gnoja iz uha. Vrlo često uzrok je probušeni bubnjić.

Već smo spomenuli kako mala oštećenja bubnjića mogu proći sama od sebe. To nije ozbiljan razlog za brigu. Ipak, pripazite na svoje metode liječenja ozlijeđena uha.

Ne koristite kapi za uho ako djetetu istječu krv i gnoj iz uha. Prije primjene kapi stavite bočicu s kapima u toplu vodu kako bi je zagrijali.

Zatim nježno položite dijete na ravnu površinu s bolnim uhom prema gore. Nemojte pokušavati ukapati kapi dok vam je dijete na rukama ili u krilu.

Krvarenje iz uha – prirodne metode liječenja

Blagi slučajevi krvarenja iz uha mogu proći bez posebnog tretmana. Ipak, krvarenje iz uha gotovo uvijek zahtijeva pozornost liječnika!

No ako je uzrok krvi iz uha bezopasan, neka stanja možete zaliječiti jednostavnim metodama koje možete isprobati i kod kuće:

  • topli oblog koji ubrzava protok tekućine,
  • parna kupka koja odčepljuje začepljenje ušne kanale,
  • trljanje uha alkoholom koji isušuje i sprječava nakupljanje vode,
  • bijeli ocat s antibakterijskim djelovanjem liječi upalu srednjeg uha,
  • majčino mlijeko ili
  • pripravci od bosiljka, lavande, češnjaka i luka koji imaju više primjena (primjer u nastavku).

Domaće kapi za uho od luka

luk

Iscijedite sok od jedne glavice luka i zagrijte ga na niskoj temperaturi. Oko tri kapi kapnite u uho. Pustite da odstoji barem pet minuta, a zatim nagnite glavu i ispustite sok.

Na sličan način možete pripremiti kapi od bosiljka, lavande ili češnjaka. Koristiti ih možete dva do tri puta dnevno. Kao kapi možete koristiti i zdravo majčino mlijeko.

Nekoliko napomena

Također, dok se ne oporavite, izbjegavajte čišćenje ušiju vodom, uljima ili štapićima za uši i korištenje slušalica, a počnite koristiti čepiće za uši u vodi ili dok se tuširate.

Nemojte previše dirati svoje uši. Osim toga, izbjegavajte spavanje na ravnom, pijte puno tekućine i izbjegavajte izloženost hladnom i vjetrovitom vremenu.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.31 / 5   13

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: krv iz uha, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu