Soda bikarbona za želudac i dobru probavu

soda-bikarbona

Sodu bikarbonu danas možemo koristiti na razne načine, točnije soda bikarbona kao lijek danas je sve traženija. Osim što je dobra za čišćenje, njegu lica te ima mnoge druge namjene i koristi, sodu možemo koristiti i za liječenje želučanih tegoba, odnosno za neutraliziranje kiseline. 

Želučane tegobe, također poznate kao i probavne smetnje, mogu uzrokovati mučninu, žgaravicu , a najčešće su uzrokovane brzom hranom, stresom, određenim lijekovima i crijevnom blokadom. Soda je dobar prirodni lijek, međutim kao i kod bilo koje druge terapije – potrebno je napraviti pauzu. Terapijski se soda bikarbona može konzumirati dva tjedna. 

Osim toga prije nego se počnete liječiti sodom, najbolje je posavjetovati se s liječnikom

Soda bikarbona kao lijek koristila se još u starom Egiptu. Soda bikarbona širi krvne žile i lakše otpušta kisik u organe. Povišenje pH vrijednosti onemogućava kristalizaciju mokraćnih kanala. Stoga osobe koje konzumiraju sodu bikarbonu imaju smanjen rizik za obolijevanje od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, osteoporoze i gihta

Doznajte više o problemima s probavom!

Je li soda bikarbona dobra za želudac?

Soda bikarbona kao lijek pomaže neutralizirati kiseline u probavnom sustavu, što liječi razne želučane tegobe. Ona djeluje kao antacid te je u stanju razbiti masne tvari, tako da se hrana lakše probavlja, bez pritiska i boli u trbuhu.

Također, soda bikarbona kada se otopi u vodi može prevenirati protiv podrigivanja.

Metode liječenja želučanih tegoba sodom bikarbonom

Soda bikarbona se za želučane tegobe može koristiti na više načina, u nastavku vam donosimo neke od najučinkovitijih.

Soda bikarbona s octom i vodom

Uzmite malu čašu vode i dodajte joj pola žlice sode bikarbone, dobro promiješajte te dodajte žlicu octa u nju. Na površini čaše će se početi stvarati mjehurići, pričekajte nekoliko minuta dok se mjehurići smire, a onda popijte cijelu čašu odjednom.

Ako ne osjetite nikakvo poboljšanje ponovite postupak.

soda bikarbona i ocat

Soda bikarbona s jabučnim octom

Pomiješajte žlicu sode s dvije žlice jabučnog octa te dodajte 250 mg vode. Isto kao i kod običnog octa, mjehurići će izaći na površinu čaše, a vi pričekajte dok se ne smire te popijte odjednom.

Ovaj postupak se može primijeniti i bez vode.

Soda bikarbona i limun

Ljekovitost limuna je davno potvrđena. Limun baš kao i soda bikarbona ima svojstvo nagrizanja i čišćenja. Soda bikarbona i limun mogu se koristiti i za čišćenje lica. Upravo zbog antimikrobnih svojstava ova dva ”preparata” učinkovita su prilikom liječenja akni i bubuljica. 

Soda bikarbona i limun razlažu masne naslage u organizmu, stoga olakšavaju probavljanje hrane

Iscijedite sok iz dva limuna te dodajte pola žlice sode bikarbone i malo šećera ili meda. Izmiješajte dobro i popijte odjednom. Ovaj proces se također koristi kod ublažavanja boli u želucu. Ovaj pripravak pomoći će i u ublažavanju urinarnih infekcija

Osim toga, kombinacija sode bikarbone i limuna koristi se i kod izbjeljivanja zuba

Doznajte kako prirodno izbijeliti zube!

soda bikarbona

Soda bikarbona s limunom i metvicom

Izmiješajte jednu žličicu sode bikarbone, žlicu soka od limuna i malo zdrobljenih listova paprene metvice. U sve to dodajte pola šalice vode i promiješajte. Ako osjećate jako peckanje u želucu dodajte i kockicu leda. Odmah popijte, a već nakon nekoliko minuta osjetit ćete olakšanje.

Soda bikarbona i čaj od metvice

Napravite šalicu čaja od paprene metvice te joj dodajte žlicu sode bikarbone. Izmiješajte i odmah popijte, a možete dodati i malo limunovog soka u tekućinu.

Čaj će početi djelovati između 10 do 15 minuta.

Zašto miješamo sodu bikarbonu s vodom?

Soda bikarbona kao lijek pomiješana s vodom se brzo otapa i još brže apsorbira u crijevima, što omogućuje tijelu da neutralizira kiselinu. Karbonacija koja se javlja kada sodu pomiješamo s vodom će prevenirati  i zaustaviti podrigivanja, nadutost i ublažit će želučane tegobe i bolove.

Soda bikarbona i voda

Dodajte žlicu sode bikarbone u pola čaše vode te dobro izmiješajte. Ponovite postupak jednom u svaka 4 sata.

Ovaj proces će pomoći u neutralizaciji kiseline te će vam olakšati nadutost, međutim, prekomjerno uzimanje sode s vodom može uzrokovati visoki krvni tlak.

Soda bikarbona s toplom vodom

Sodu bikarbonu dodajte toploj vodi i po želji možete dodati limunovog soka. Ponovite ovaj postupak jednom u svaka 3 sata dok bol u želucu ne prestane.

Napomene za korištenje sode bikarbone za želudac

Soda bikarbona može biti veoma korisna za želučane tegobe, no izbjegavajte prekomjerno korištenje sode. Također, nemojte sodu davati djeci ispod pet godina starosti i nemojte je uzimati ako patite od zatajenja srca, oštećenja bubrega i ciroze jetre te ako uzimate kalcij kao dodatak prehrani. Trudnice i dojilje bi se trebale posavjetovati s liječnikom prije uzimanja sode za želučane tegobe.

Važno je napomenuti, da u ovim raznim metodama morate pričekati da se soda posve otopi u vodi, inače će izazvati jake bolove u želucu.

Soda bikarbona kao lijek je vrlo učinkovita kod bolova u želucu, no važno je da se hranite zdravo, izbjegavate masnu hranu i redovito vježbate kako bi te bolove spriječili. Kod nekih osoba se mogu javiti nuspojave konzumacije sode – a one se odnose na usporen ritam disanja, otečenost stopala i pojavu jake mučnine odnosno bolova u želucu. Ako soda izazove nuspojave potrebno je popiti veću količinu vode kako bi se soda ”razblažila” te kako bi što brže napustila organizam putem mokraće

Članak objavljen:

Saznajte više o sodi bikarboni u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

3.98 / 5   133

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: soda bikarbona za želudac, soda bikarbona želudac, soda bikarbona kao lijek, čišćenje crijeva sodom bikarbonom, soda bikarbona za probavu, kiselina u želucu soda bikarbona, soda bikarbona za stomak, kako piti sodu bikarbonu, soda, medicinska soda bikarbona, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu